На вулиці Лесі Українки, на захід від колись відомого жидівського передмістя  Лан, виділяється гарний з червоної цегли будинок історичного факультету педуніверситету. Колись ця вулиця мала назву польського короля Яна Собєського, а за радянської влади- письменника Максима Горького.

Збудований він як жидівський сиротинець. Ініціатором  будівництва закладу став відомий багач Ильо Фаєрштейн. Проте за  втілення ідеї взявся йог син Якуб. Кам'яниця вибудувана проектом  і під керівництвом архітектора Францішка Єльонки, інженера Дрогобицького магістрату. Будівництво розпочалося в 1913 р., але його перервала Перша світова війна. Відкриття відбулося в 1928 році. Тоді в сиротинці  виховувалося 60 хлопців і дівчат. На спорудженні сиротинця працювали місцеві землекопи, муляри, ковалі, столяри. Гроші, витрачені на будівництво,  також випомпувані з дрогобицької землі. Опікувався цим дитячим притулком  директор нафтопереробного заводу "Галіція" Меціс. Знаний старий парубок, він ледь  не щодня відвідував його, цікавився  побутом, навчанням, виділяв чималі кошти.

Після1945 року у колишньому сиротинці  розмістили сільськогосподарський технікум. Потім тут відкрили школу-інтернат для дітей з вадами  зору.

В 1995 році у цей будинок, на вулиці Лесі Українки,46  переїхав історичний факультет Дрогобицького державного педуніверситету ім.Івана Франка. Відновлення підготовки істориків у Дрогобичі відбулося з проголошенням Незалежності України.

 

 

Джерело: Дрогобиччина: свідки епох. Р.Пастух, П.Сов'як, І.Шимко.

Hosting Ukraine