Найдавніші відомості про місцеву церкву походять з 1510 р. Є згадки і про монастир в селі. У XVII ст. на цвинтарі зі смерекового дерева збудували тризрубну, одноверху церкву. Її реставрували у 1705 р., як свідчив напис, вирізьблений на долішньому сволоку, записаний дослідником М. Драганом. Ця церква занепала у 1942 р. У 1925 р. розпочалося будівництво існуючої дерев`яної церкви в центрі села, освяченої у 1938 р. 11.10.2009 відремонтовану церкву освятили.

Святиня розташована на великій ділянці з пологим ухилом, тому безперешкодно сприймається з усіх сторін. Вхід на церковне подвір`я через муровані триаркові ворота. Будівля хрестова у плані, на кам`яному фундаменті, одноверха. Вівтар орієнтований, на мою думку, на південний-схід, гранчастої форми, з високими вікнами, накритий п`ятисхилим дахом з ліхтарем і маківкою.

З півночі та півдня має прибудовані ризниці, покриття яких суміщене з піддашшям, що опоясує церкву. Стіни підопасанням складаються з горизонтальних брусів зрубу, надопасанням (до рівня даху) вертикально шальовані дошками з лиштвами. Головний вхід до бабинця акцентований виступаючим з піддашшя півкруглим дашком на профільованих дерев’яних стовпах.

Праворуч дверей висить різьблене розп`яття, ліворуч - пам`ятна таблиця: "от. ТЕОДОР НІМИЛОВИЧ (1889-1947) - духовний наставник громади села Унятичі 1928 - 1947 рр. Сподвижник зведення цього храму Собору Присвятої Богородиці освяченого 1938 року. Впав жертвою разом з дружиною Ольгою за віру і церкву Христову 24 жовтня 1947 року. Вічная пам`ять. Встановлено і освячено 28.10.2007 р.". Також існує бічний вхід у західній стіні південного крила нави. Вікна у західній стіні бабинця і в раменах нави розташовані попарно. Середхрестя нави на світловому восьмерику завершує велика баня цибулястої форми з ліхтарем і маківкою.

Гребені решти дахів також увінчані ліхтарями з маківками. Покриття бані не просто синього кольору - на ньому видно жовті зірки. На захід від храму стоїть велика дерев`яна двоярусна дзвіниця, має підсябиття на верхньому ярусі, накрита пірамідальним дахом з маківкою. Поряд знаходиться маленька дерев`яна капличка. Поблизу неї поставили з дерева символічну криницю, очевидно, для освячення води.

 

Джерело: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Hosting Ukraine