Бенедьо Грущак

Бенедьо Грущак, син Івана, народився 25 листопада 1925 р. в с.Волоща. У рідному селі закінчив 7 класів школи, після чого продовжив навчання в Дрогобицькій гімназії, де грунтовно опанував хліборобську справу. Повернувся у Волощу, звідки в 1942 р. його прикликають до війська.

У Польщі в 1944 р. німці важко поранили Бенедя, після чого його комісували. Повернувшись у рідне село, вступив у ОУН, а трохи пізніше- в УПА. 1946 р. у Волощі відбувся серйозний бій українських партизан із московськими зайдами: сили були нерівними, енкаведисти мали чимсельну перевагу та краще озброєння.  Коли Бенедикт доставляв таємне письмове повідомлення, наказ, то потрапив у полон. Зазнав страшних тортур, але нікого не видав. Сидів 6 місяців у Дрогобичі, на Бригідках. Потім його перевели у Меденичі, згодом- у Львівську тюрму. Присудили довічне ув`язнення та відправили у Мордовію. Далі були Магадан, Воркута й інші жахливі місця. Деякий час карався в одному бараці з такими видатними особистостями як Йосип Сліпий, Василь Барвінський, Борис Кудрик. Мужньо переніс усі труднощі московських тюрем та заслання. Тут почав писати патріотичну поезію.

У 1956 р. як невиліковно хворому, вирок переглянули та замінили на 10 років заслання. Незабаром бенедьо повернувся у рідну Волощу, де відразу записує пережите, побачене. Мав чудовий голос та надзвичайно любив українську пісню, особливо повстанську. Під час церковних відправ вкладав у спів усю душу.

Бенедьо очолив селищну "Просвіту", "Рух", часто зустрічається з молоддю, подбав, щоб у Волощі була впорядкована могила "Борцям за волю України".

Бенедикт Грущак- автор семи цікавих і таких потрібних книжок про звитягу українських повстанців. Ось кращі з них: " Волі не скорити, не вбити!", "В борні за волю України", "Тернистим шляхом". Він мав ще багато творчих задумів, але...17 листопада 2015 р.добре серце великого сина України, спокійно, у нічному сні, зупинилося назавжди. Відійшов від нас борець проти польських, німецьких та російських загарбників, справжній патріот, чудова людина, з яким так приємно було спілкуватися.

 

Джерело: "300 Великих дрогобичан". Богдан Пристай.

Hosting Ukraine