Іван Верхратський

Іван Верхратський (псевдоніми- "Любарт Горовський", "Лосун", "Подоляк", "Щипавка" та ін.) народився 24 квітня 1846 року в с.Більче тепер Більче-Золоте, на Тернопільщині. У 1848 р. помер батько - мати залишилася з чотирма дітьми. Згодом сім`я переїхала до Львова, тут І.Верхратський учився у школі, а пізніше- в гімназії. У 17 років опублікував невелику брошуру "Початки до  уложення номенклатури й термінології природничої народності", яка стала першим кроком створення української наукової термінології в галузі природознавства. незабаром вийшло ще 5 подібних випусків. У них зібрано кілька тисяч народних назв рослин, звірів, птахів, риб, плазунів, молюсків, комах. Створив наукову номенклатуру безхребетних тварин.

У 1868 році Іван Верхратський закінчив філософський факультет Львівіського університету, а в 1864 році- природничі курси в Кракові.

З 1874 року до 1893 року викладав філософію, природознавство в українській гімназії міста Дрогобича (його учнем був Іван Франко). Згодом учителює у Станіславові та Львові. Наполегливо працював над дослідженням українських південно-західних говорів. Велику увагу приділив вивченню фольклору лемків Словаччини, де здійснив подорожі у 1897-1899 рр.

Перша праця, присвячена фольклору лемків південних схилів Карпат ("Гоя дюндя і собітки на Угорській Русі", 1899 р.) у якій подано опис основних календарних звичаїв, весняних пісень із сіл Вапенник, Петрине, Дрічно, Збійне. Багатий матеріал, що охоплює 36 сіл Лабірщини, бардіївщини і Спіша, подав у монографії- "Знадоби до пізнання угорсько-руських говорів" (1901 р.). Мові лемків північних схилів Карпат присвятив монографію "Про говір галицьких лемків" (Львів 1902 р.), яка є найгрунтовнішою працею в цій ділянці й не втратила наукової вартості. Книга складається зі вступу, "Граматики", "Взірці бесіди галицьких лемків" (оповідання та приказки з різних сіл, загадки, приповідки, пісні), "Словаря".

Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка у Львові та перший голова його математично-природничо-медичної секції.

У 1880 р. видавав журнал "Денниця". Автор наукових праць з українськоїдіалектології: "Знадоби до словаря южноруского" (1877р.); "Знадоби до пізнання угорсько-руських говорів" (1899-1901 рр.), "Про говір галицьких лемків" (1902 р.) та ін.

І.Верхратський заклав основи української науково-природничої термінології працею "Початки до уложення номенклатури й термінології природописної, народної" (1864-1879 рр.). Уклав підручники для гімназій із ботаніки, зоології, мінералогії. Перекладав із польської та російської. Був одним із перших членів Наукового товариства імені Т.Шевченка, редактором 1-го україномовного природничого часопису "Збірник математично-природничо-лікарської секції НТШ".

29 листопада 1919 року Іван Верхратський помер. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові.

 

 

Джерело: "300 Великих дрогобичан". Упор.Богдан Пристай.