Мирослав Тураш

Мирослав Тураш народився 26 лютого 1910 року в Нижанковичах, біля Перемишля. Там навчався в народній школі, а згодом поступив до гімназії в Перемишлі. Після закінчення четвертого класу разом із батьками переїхав у Борислав та протягом 1926-1930 рр.продовжив науку в Дрогобицькій гімназії. Зараз це приміщення педагогічного університету імені і.Франка.

У Дрогобичі та Бориславі М.Турашспостерігав боротьбу робітництва за право на фізичнеіснування, на працю, визискування українців чужою владою та хлібодавцями. Великий уплив на формування характеру та політичних поглядів мало близьке знайомство із Зеноном Коссаком, Левком Криськом. М.Тураш був культурною та принциповою людиною. У м.Бориславі став членом "Просвіти" та "Пласту". А в 1928-1930 рр очолює молодіжні організації "Пласт" та "Сокіл" на Дрогобиччині. Член УВО і ОУН віддає молоді сили для розбудови цих організацій.

У 1931-1935 рр.- повітовий провідник ОУН Дрогобиччини.. Це був час пацифікації, коли дуже легко можна було позбутися життя, але це не лякало М.Тураша.

Після закінчення гімназії в Дрогобичі Мирослав Тураш переїздить до Кракова, де в тутешньому університеті вивчає право.

Скінчивши в1933 р. студії та одержавши ступінь магістра, МирославТураш повертається на батьківщину. Тіжка доля політв`язня не оминає Мирослава Тураша: навесні 1932 р. його заарештовують разом з іншими підозрілими в приналежності до ОУН (Романом Лаврівим...). Їх видав Йосип Постойко, який доніс поліції та вказав, що посвідчити це може дівчина з Млинок на прізвище Весела. Проте, маленька Весела на суді під присягою рішуче заявила, що того пана, тобто М.Тураша не знає й ніколи не бачила. Завдяки їй М.Тураша звільнили за браком доказів.

Мирослав Тураш через якийсь час змінив місце проживання. Його родина переїхала до м.Стрия, де він став окружним провідником ОУН Стрийщини.

Від 1935 р.- член Крайової Екзекутиви ОУН у Західній Україні. Разоміз З.Коссаком, який виходить з тюрми, розгортають велику роботу щодо відновленняпозицій КЕ ОУН. З подання першого М.Тураш "Грабовський" очолює КЕ ОУН.

7 лютого 1939 р. став Крайовим провідником ОУН в Західній Україні. Він організовує підпільні військові загони, завданням яких була підготовка до збройного виступу проти Польщі. Підтримував революційну лінію ОУН і цим уберіг організацію від стагнації.

У квітні 1939 р. у Берліні відбулася таємна зустріч представників німецьких установ та українських організацій і партій. Основну роль на зустрічі відіграють Абвер та ОУН. Представником ОУН від західно-українських земель на зустрічі був Мирослав Тураш. На нараді йшлося про створення на території Західної України Самостійної України. Було прийнято рішення про підготовку  збройного повстання проти польщі. Щоб потрапити на цю важливу нараду, М.Тураш у районі Закопаного (Татри) нелегально перейшов кордон. Перехід був дуже важкий- М.Тураш зірвався зі скелі й мало не загинув. Під час поверненняз Німеччини в Україну, як дослідив Юрій Кульчицький, при нелегальному переході чесько-польського кордону Мирослава Тураша вбила польська контррозвідка. Його тіло не знайшли. Родині повернули  лише портфель і приватні речі, які він залишив на польському боці.

 

 

Джерело: "300 Великих дрогобичан". Богдан Пристай.

Hosting Ukraine