Бронислав Козловський

Славну сторінку в історію дрогобицької медицини вписав хірург і лікар широкого профілю Бронислав Козловський, котрий протягом 33 років був директором Дрогобицького "шпиталю". Б.Козловський народився 15 серпня 1869 р. у с.Вілянові, біля Варшави. Закінчив медичний факультет львівського університету й у 1902 р. обійняв посаду директора  дрогобицького шпиталю. Дрогобичани знали Б.Козловського не лише як талановитого хірурга, але як доброго  діагноста  й консультанта в усіх профілях медицини. Йому кілька разів пропонували працю на медичному факультеті Львівського університету, та він відмовлявся: "Моїм покликанням є лікувати людей у Дрогобичі". Про велику популярність Б.Козловського свідчить і те, що він неодноразово консультував  визначних достойників, які лікувалися в шпиталях Львова та Перемишля. При Козловському в хірургічному відділенні протягом року  виконували майже 800 операцій. Щопонеділка (здавен у цей день у Дрогобичі проводився ярмарок) вів безоплатний прийом убогих хворих із сільської місцевості.Крім прийому, Козловський виходив на ринок і оглядав нерухомих на возах.

У неділю чи  святкові дні він теж приїжджав до  лікарні, побувавши перед тим на Богослужінні в костелі.

Від 1909 р. громадськість Дрогобича постійно клопоталася про  виділення  коштів  для розширення  міської лікарні. Та влада, посилаючись на нестачу грошей, щоразу відмовляла прохачам. Тоді доктор Козловський вирішив  щось зробити самотужки. На початку 20-х років  він на свої кошти  закупив у Чехо-Словаччині дерев`яний будинок-шпиталь, де розмістили інфекційних хворих, але й після цього не вистачило місць.  Доктор Козловський зафондував на території  лікарні будівництво модерного двоповерхового корпусу  під  інфекційний відділ. Як  меценат, Б.Козловський проявив себе і в інших добрих  справах. Зокрема, щедро фінансував розвиток курорту Трускавець, реставрування дрогобицького парафіяльного костела, численні  культурні заходи, подарував велику кількість медичної літератури  польською і німецькою мовами для лікарняної бібліотеки.

Про добродійність Б.Козловського ходили легенди.Один дрогобицький коваль  важко захворів- довелося ампутувати ногу. Б.Козловський, глибоко співчуваючи нещасному, купив йому коня та бричку, щоб той заробляв як візник.

У 1934 р. Бронислав Козловський почав хворіти, але як і раніше, щоденно приходив до шпиталю.

16 лютого 1935 р. Бронислав Козловський помер у Дрогобичі. Похований у склепі на вул.Трускавецькій. Сусідню вулицю з лікарнею найменували його прізвищем.

 

 

Джерело: "150 славних українців Дрогобиччини". Михайло Богаченко.

Hosting Ukraine