Григорій Коссак

Григорій Коссак (Гриць) народився 7 березня 1882 року в Дрогобичі. Здобув вищу освіту- закінчив  учительську семінарію.Працював спочатку в місті Козова на Тернопільщині, а потім, до 1914 р.- учителем  та директором школи в с.Ясениці-Сільній, біля Дрогобича, брав активну участь у роботі товариства "Січових Стрільців". У цьому селі за ініціативою Г.Коссака було споруджено перший на Галичині пам'ятник  Тарасові Шевченку, а школі присвоєно його ім'я.

Особистість Коссака сформувалася під упливом  Івана Франка. Саме Григорій ініціював  та активно долучився  у 1913 році до відзначення в Дрогобичі 40-річчя літературної діяльності Каменяра. На цьому святі письменник читав "Мойсея". Іван Франко був важко хворим і не міг перегортати сторінки твору,  в цьому йому допомагав Григорій Коссак.

На початку Першої Світової війни Григорія мобілізували до австрійської армії. Згодом відкликали з діючої армії на прохання "Бойової Управи УСС" для формування УСС. 03.08.1914 р. призначений отаманом другого куреня Легіону Українських Січових Стрільців. У січні-березні 1915 року виконував обов'язки коменданта полку  УСС. Травень-листопад 1918 р.- командувач українськими військами у Львові. У 1917-1918 рр. заступник коменданта, а згодом комендант Вишколу УСС. За українсько-польської війни 1918-1919 рр., з кінця 1918 р., очолював Третій Корпус Української Галицької Армії, згодом- тилові служби УГА. На початку 1920-х років перебував у таборі для інтернованих у м.Ліберець (Чехословаччина). Згодом жив в Австрії та Закарпатті. У 1924 році повернувся в УРСР, викладав українознавство в школі червоних старшин у Харкові.

15 січня 1931 р. Григорій Коссак разом з відомими українськими політичними і військовими діячами українських національно-визвольних змагань 1917-1921 р.І.Лизанівським, М.Шрагом, П.Христюком, В.Голубовичем та ін. був заарештований органами НКВС. Звинувачений у приналежності до підпільної терористичної організації "Український Національний Центр" і засуджений на шість років ув'язнення. Після звільнення продовжує національну боротьбу, 28 лютого 1938 року його заарештовують удруге як польського і чеського шпигуна.

3 березня 1939 року  Григорія Коссака розстріляли  в тюрмі НКВД у Москві.

31 жовтня 1995 р. у Дрогобичі, на місці колишньої хати  братів Коссаків, встановлено пам'ятний камінь.

 

 

Джерело: 150 славних українців Дрогобиччини. Богдан Пристай.

Hosting Ukraine