Ілько Калічак

 Народився 29 липня 1897 р. в Снятинці в cім'ї заможного газди Дмитра Калічака. Окрім нього були сестри Анна, Пазя, Павлина і брат Семен. Сестри славилися красою, були працьовитими, тож від сватів годі було відбитися. Позаяк батьки були багачі, доньки добре вийшли заміж. Найстарша Анна стала дружиною лішнянського багача Павла Сов'яка, Пазя вийшла за сина ліпнянського війта Михайла Фрайта, наймолодша Павлина-теж за лішнянина Миколу Гриневка, але залишилася на батьківському обійстю.

Початкову освіту І. Калічак здобув у рідному селі. На Здібного хлопця звернув увагу директор школи І. Романяк i переконав батьків дати синові кращу освіту. Отож Ілько пішов до школи у Дрогобичі на Зварицькому передмісті і через рік закінчив четвертий клас. У 1910 р. вступив до Дрогобицької гімназії. В 1912 р. став членом «Пласту -Лев-ім. Б. Хмельницького» в Дрогобичі, при якому пластуни організували хор драматичний «На Тарасовій могилі». В 1914 р. І. Калічак був серед дев'ятьох пластунів з Дрогобича на Здвизі «Соколів» i «Cічей» у Львові. Любов до спорту і тіловиховання стали одним із виявів його буття. Тіловиховні традиції запровадив y рідному селі. 

Всього довелося йому скуштувати, та найбільше - гiркоти невдач. Як наслідок, опинився на найбільше емiграції в Чехословаччині. Туг здобув вищу освіту, осягнув спеціальність педагога і до кінця життя працювати викладачем у чеській гімназії в м. Брно. Там одружився з чешкою Стефою, мав дочку Любу, якою дуже тішився. Де б не перебував, завжди брав активну участь в українському громадському житті. Часто навідувався в рідне село. дарував просвітянській читальні українські книжки та спортивний інвентар. І. Калічак був активним дописувачем до всіх тодішніх українських газет Галичини і Чехословаччини. Як учасник національно-визвольних змагань, не міг не відгукнутися на дрогобицькі події 14 квітня 1919 р., що порушувалися в українській пресі з нагоди десятиріччя.

У газеті «Діло» за 11 липня 1929 р. була вміщена його стаття «Дрогобицький бунт». Тоді в результаті підбурювальних дій комуністичних ariraторів відбувся бунт української міліції, що не хотіла відправлятись на фронт, проти уряду Західно Української Народної республіки. У 1930 р. у Львові І. Калічак видав накладом «Сокола- Батька» першпу книгу з історії українського смігрантського спорту «Руханка і спорт української еміграції в ЧСР». Через рік у Львові у видавничій кооперативі «Червона Калина» побачила світ книга його спомипів «Записки четаря», в яки правдиво відтворена обстановка в Дрогобичі, напередодни листопадового проголошення 3УНРУ. Книга завершується описом перебування на Хирівському фронті і відступом у Чехословаччину. На рахунку цього подвижника с й інші книжки, роздуми. Його архів у м. Брно донині залищасться невивченим. Помер І. Калічак від сонячного удару. Йому заледве минуло сорок років. Похований у в м. Брно. Та світла пам'ять про цю людину залишиться.

Джерело: "Тут Снятинка постала сотні років назад... " Петро Сов'як

Hosting Ukraine