Костянтин Кіцила

На околиці Дрогобича, у присілку Млинки, 1909 р. народився Костянтин  Кіцила. У голови сім`ї, фінансового урядника нафтопереробного заводу "Галіція" Антона Кіцили і його дружини, уродженки Млинок Єлизавети було три сини та дві дочки. Батько з матір`ю прищепили дітям український патріотизм. Невдовзі Єлизавета Кіцила залишилася вдовою.

Сини Климентій, Костянтин і Тарас виросли справжніми атлетами, а також активними співаками хору "Боян". їх авторитет серед мешканців Млинок був такий, що під час суперечок, конфліктів зверталися до них за допомогою. Хлопці гарно різьбили, вишивали, брали участь у  діяльності "Просвіти". Мати щиро дякували Богові за своїх добрих дітей.

Урядники заводу "Галіція"- завезли до Дрогобича футбол, який швидко почав здобувати прихильників у місті. Найбільш обдарованим виявився Костянтин, якого польські та жидівські інтелігенти з глибокою повагою називали "дрогобицьким джентльменом". Ще під час навчання в Українській гімназії імені Івана Франка хлопець став найкращим футболістом, звернув на себе увагу як вболівальників, так і тренерів. Якось на завод "Галіція" приїхали два студенти-практиканти з чеського міста Подєбради, теж заповзяті футболісти. Побачивши його гру, вони порадили юнакова вступити у тамтешній Політехнічний університет, де були сприятливі можливості для заняття спортом. У нелегкі студентські роки він виступав за українську футбольну команду університету, за провідний футбольний клуб "Спартак", співав у відомому хорі, за що був удостоєний нагороди. Костянтину Кіцилі запропонували залишитися в Чехословаччині- гарантували добру роботу та виступи у "великому футболі". Одначе, здобувши диплом будівельно-шляхового інженера, хлопець повернувся додому.

Протягом тридцяти років Костянтин захищав спортивну честь українських футбольних клубів "Україна" (Львів), "Сян" (Перемишль), "Ватра" (Дрогобич)., які брали участь у чемпіонаті Польщі. То був справжній майстер футболу- зірка першої величини. Його спортивний талант підкорив серця тисяч уболівальників.

У 1936 р. закінчив тренерські курси у Львові, а далі навчався у Варшаві. Через матеріальні труднощі в сім`ї погодився тренувати одночасно кілька команд, а дрогобицьку "Ватру"- безкоштовно.

Попри популярність і славу К.Кіцила зовсім не доробився. не встиг одружитися, хоч дівчата за ним пропадали.

Першого дня німецько-радянської війни на Млинки за братами Кіцилами приїхали енкаведисти. Братів запроторили до в`язниці на вул.Стрийській. Там страшенног катували, а 26 червня 1941 р. під гуркіт дизельного двигуна, їх стратили. Їхня сестра Марія загинула в сибірських концтаборах. Мати пережила своїх дітей, до кінця днів чекаючи їх повернення. Вшановуючи пам`ять славних земляків, Дрогобицька міська Рада надала ім`я Братів Кіцилів вулиці, де вони народились і виросли.

У листопаді 1991 р. в м.Дрогобичі започатковано міжнародний юнацький турнір із футболу імені Костянтина Кіцили. Щоправда згодом про нього чомусь забули.

 

 

Джерело: "300 Великих дрогобичан". Роман Пастух.

Hosting Ukraine