Михайло Дум'як

Народився Михайло в селі Нагуєвичі 1895 р. в багатодітній родині. Він був сьомою дитиною у свого батька Федора Дум'яка.

Ріс Михайло допитливим і кмітливим хлопцем.Його цікавило все: чому синіє Діл,  що співають дерева в лісі і чому так тужно шумлять, чи за Ділом уже кінець світу? А мати, пестячи сина, оповідала йому, що в тихсиніх горах,в чорних зворах, залишилися слідиопришків, десь там у глибоких печерах заховані Довбушеві скарби, за які можна було б нагодувати всіх бідняків.

Коли підріс, йому здавалося, що він опришок, при боці у ньоготайстра, за плечима-кріс, а в руках- топірець.  Однолітки навіть прозвали його опришком, а ін несердився, а був гордий з цього імені.

Невідомо ким занесений в село "Кобзар" Т.Шевченка вплинув на юнака ще більше. За "Кобзарем" учився читати. Михайлова юність була важкою. Жадібність до знань виділяла його серед інших. Батько, бачачи здібності хлопця, хотів віддати його до гімназії в Дрогобич. Уся сім'я постановила працювати на те, щоб Михайло вчився. Після гімназії Михайло вступив до Львівського університету.

Загальне національне піднесення в 1914-1922 рр.вплинуло на Михайла Дум'яка. Він пішов у лави Січових Стрільців, став вояком Сьомої  сотні. З боями дійшов на Східну Україну, працював фінансистом в уряді Симона Петлюри. Коли наступив крах Директорії, Михайло повернувся до Самбора, бо в селі боявся показуватися. Знав, що польські жандарми могли його розстріляти.

У 1930 р. в  Пашовій побудували школу. Прийшов новий директор, Михайло Дум'як. З дітьми говорив тільки польською мовою. Займався садівництвом. Його дружина, пані Лебіщак, розмовляла по-українськи і вчила нас "Руську мову". За ініціативою школу в Пашовій розбудували. Кількість учителів з чотирьох збільшилась до 13. Утворилася неповна средня школа. З людьми жив добре, багатьом навіть помагав, мав добрих друзів, які й попередили його про акцію "Вісла". Пропонували втікати, щоб не загинув. Забрав сім'ю і пішки пішов до Самбора. Перед очима стояла картина, як горіла його хата, школа, в якій стільки років працював. У Самборі вчителював, був директором школи. Помер у1969 р.

 

 

Джерело: Ганна Гром. "Нагуєвичі".

Hosting Ukraine