Павло Кондра

Павло Кондра народився 18 лютого 1937 року в с.Мужиловичі Яворівського району Львівської області у національно-патріотичній родині. Зокрема брат матері Іван Дусик "Марцигель"- активний член ОУН, командував польовою жандармерією та розвідкою сотні куреня "Сіроманці" Української Повстанської Армії та героїчно загинув у бою із більшовицькими загарбниками в 1946 р. Сестра матері Софія була зв`язковою УПА- псевдо "Зеня". Старший брат батька заприсягнувся відомстити за смерть Івана- пішов у партизани та віддав життя за Україну.

Жила родина під одним дахом, і малий Павло не раз спостерігав сміливість та мужність своїх рідних. Він ще зовсім хлопчиськом допомагав воякам УПА: розносив їжу в криївки тощо.

У 1947 році усю родину (як бандерівців) вивозять у Сибір, місто Осінники, Кемеровської області. Забрали вночі, везли, як худобу, в товарних вагонах. Молодшу сестру Ганусю заледве довезли- у дорозі дитина важко захворіла. На спецпоселенні жили в бараках по 12 чоловік. Павло навчався в російській школі, а далі- школі робітничої молоді.

Перший запис у трудовій книжці зроблений у 16 років, а коли йому виповнилося 18 років, працював у шахті. Мрією всього його життя було повернення на Батьківщину. Але багато часу минуло, поки мрія здійснилася.

У 1965 р. Кондри одержують дозвіл повернутися в Україну. У 1966 р. родина переїздить на Донеччину у м.Новоградівку (ще діяла заборона повернення в Західні області). Знову працює в шахті робітником очисного забою. 30 років підземного стажу, численні нагороди та подяки.

У 1986 році переїхав нарешті у Дрогобич. Тут виходить на пенсію, ще деякий час працює оператором котельні ВШО "Зоря". Суттєво допоміг своїй тітці Софії, колишній зв`язковій "Зоні", яка була засуджена сталінською владою на 25 років ув`язнення у Мордовських таборах, відкрити українську школу в Новоградівці Донецької області.

Активний член Дрогобицької Станиці братстваОУН-УПА. Від душв зі сльозами на очах розповідав молоді, літнім та старшим людям про героїзм бійців УПА, тиражував за власні гроші дуже цікаві матеріали про воїнів цієї славної армії. Нагороджений Львівською ОДА Почесною відзнакою "Хрест звитяги" за заслуги в національно-визвольній боротьбі, утвердженні та розбудови Української держави.

Помер Павло Кондра після важкої хвороби 13 січня 2009 р. Щиру, добру людину, патріота України назавжди запам`ятають дрогобичани.

 

Джерело: "300 Великих дрогобичан". Богдан Пристай.

Hosting Ukraine