Роман Драб

Роман Драб, син Івана, народився в 1923 р. у Добрівлянах. У 1939 р. він перебрався за  Сян, у німецьку зону окупації, де вступив в українське військове формування- батальйон "Nachtigal" ("Соловейко", інша назва "Дружина українських націоналістів" ДУН), у якій служили винятково члени ОУН (р). У квітні 1941 р. ОУН (р), за згодою німецьких генераліва Канаріса й Браухіча, але без відома уряду Німеччини, організувала дві піхотні групи для підготовки кадрів майбутньої визвольної боротьби. Умови формування ДУН були такі:

1) воювати тільки  проти комуністичних режимів;

2) командування доручити українським старшинам;

3) німецькі старшиниведуть вишкіл і побутовий нагляд;

4)ДУН складає присягу Українській державі, а не Німеччині;

5) наявність капеланів;

:) військова реферантура ОУН (керівник Р.Шухевич) має право надавати членам ДУН військові звання.

Вишкіл група проходила в Нойгаммері (Австрія), де українськими піснями юнаків захоплювалися місцеві мешканці. Звідси й назва групи ДУН- "Nachtigal" ("Соловейко"). До слова, перед війною СРСР співпрацював з Німепччиною, Англією та Францією.

Уранці 30 червня 1941 р. ДУН "Nahtigal" зайняла Львів і забезпечила умови проголошення відновлення державності України. А після цього група отримала тижневу відпустку, а 7 серпня 1941 р. під німецьким командуванням її відправили на фронть біля Вінниці. GESTAPO ж почало знищувати керівні кадри проголошеної Української держави  та ОУН. 13 серпня 1941 р. в Жмеринці було роззброєно батальйон "Nahtigal", а вояків відправлено в Нойгаммер.

Військові старшини 16 жовтня 1941 р. подали німецькому командуванню "Меморандум українського батальйону", в якому вимагали відновлення проголошеної 30 червня 1941 р.Незалежності України, звільнення арештованих членів ОУН (р), скерування батальйону на фронт без присяги Німеччині. Після цього вояки до кінця 1941 р. проходили перепідготовку, а у 1942 р. за контрактом воювали проти радянських партизанів у Білорусії в складі "Шуцманшафту". Контракт закінчився 1 грудня 1942 р. і батальйон відмовився від подальшої служби. Тоді німці арештували старшини, а групу розфурмували. Під час перевезення арештованих Р.Шухевич зумів утекти. Декого зі старшин німці розстріляли, а інших у квітні 1943 р. звільнили. Серед останніх був і Р.Драб, який повернувся в Добрівляни. Спочатку він- повітовий референт ОУН (р) (псевдо "Курт"), а пізніше його залучили до військового вишколу в с.Сприня (за Старим Самбором). Згодом керував тут вишколом вояків Української Повстанської Армії, там отримав військове звання сотенного (сотника). Роман Драб разом з двома бійцями УПА (псевд."Нечай" і "Орел") поліг у нерівному бою з НКВД 10 березня 1947 р. між селами Медвежа та Нагуєвичі.

 

Джерело: "300 Великих дрогобичан". Йосиф Захарія.

 

Hosting Ukraine