Володимир Чапельський

Володимир Чапельський народився в 1882 р. у селі Добрівлянах. Уродженець Дрогобиччини, вихований в домі батька і діда отця Антона Чапельського, у якого бували Іван Франко та Михайло Павлик. Чапельський вихований у християнському дусі. Початкову освіту здобув у м.Трускавці, потім навчався в Дрогобичі, а закінчив гімназію у Львові, далі- медичні студії у Відні.  Його називали совістю студентської громади, дуже любили й поважали.

Осягнувши докторат, осідає спочатку в Перегінську, опісля- в Дрогобичі, де мешкав від 1909 до 1944 року. Тут сім`я Чапельських проживала спочатку  в теперішньому приміщенні бібліотеки педагогічного університету на вулиці Лесі Українки. Згодом винайняли дім на розі вулиць Стрийської та Карпатської, де знаходиться лабораторія того ж навчального закладу. Звідси Чапельські переселилися у триповерхову кам`яницю на вулиці М.Тарнавського. Найдовше, аж до еміграції в 1944 р., прожили в будинку з колонами № 18 на вулиці Стрийській, навпроти приміщення фізико-математичного факультету педуніверситету.

Від 1922 року працював лікарем Дрогобицької каси хворих (поліклініки), виїздив на виклики у села і мав приватний кабінет.  Його лікарські поради були прихистком для всіх, хто приходив до нього не тільки з фізичними недугами, але й з іншими життєвими турботами. Ці поради часто надавав безкоштовно, а весь свій вільний час присвячував громадським справам. Передовсім, йому завдячуємо відновою гімнізії,   заснуванням в Дргобичі трьох українських шкіл.  У цих діях  знаходив підтримку тодішнього  голови місцевого товариства "Рідна школа" Віктора Пацлавського.  У перші роки польської окупації В.Чапельський був головою Дрогобицької "Просвіти" і ремісничого товариства "Зоря". Колишні пацієнти та учні  доктора згадували  його ерудицію  та обізнаність у різних галузях  науки і ділянках життя, тонку спостережливість, образність  мислення й мовлення, літературний хист, м`який гумор.Вимушено покинувши Україну у 1944 році, він опинився в Німеччині. За кілька важких років доктор почав літературно опрацьовувати найбільш пам`ятні та цікаві випадки за час своєї лікарської практики. Остаточно закінчив цикл "З нотатника лікаря"  у м.Етлінгені в 1949 році, перед від`їздом до Америки.Тематика новел Чапельського почерпнута з життя та побуту дрогобичан і мешканців колишнього Дрогобицького повіту, в окремих випадках- із сусідніх повітів.

Замолоду великий письменник не раз гостював у с.Добрівлянах, де служив на парафії дід доктора Чапельського отець Антін Чапельський. Тут, поет пережив любов до юної Наталії Чапельської. З цієї любові народилося чимало перлин його інтимної лірики. Поет подарував їй свою книгу, яка на жаль, не вціліла.

Володимир Чапельський помер 17 березня 1956 р. в Клівленді, штат Огайо.

Спадщину батька до Дрогобича передав його син-  Орест Чапельський. У 1997 році побачила світ книга В.Чапельського "Я любив їх усіх", тут зібрані всі твори письменника. Вона стала набутком літературного життя України.

 

 

 

Джерело: "150 славних українців Дрогобиччини". Роман Пастух.

Hosting Ukraine