Соляні криниці Стебника

У Стебнику діяли чотири соляні криниці, мешканці села займалися виварюванням кухонної солі з соровиці. Цю сіль продавали чи вимінювали на хліб. Перша з них знаходилась на Болоню, друга - на Підлаззю, третя - біля великого моста і четверта - нижче церкви, біля русла ріки Солониця. Ці криниці називали дучками. У 70-х роках ХVIII століття став до ладу Шиб, глибиною, 45м, який називався Карат. Він був розміщений неподалік великого мосту. Такі карати були в с. Колпець і в с. Солець. Найдовше варила сіль з соровиці Стефанія Хомин (до 1960 року).

Оскільки у Стебнику було чотири дучки (кринички), де постійно була соровиця і один шиб Карат, то можна припустити, що герб Стебника зображав 5 топок солі на голубому тлі. Топка - це металева посудина висотою 15см, конічної форми. В цю посудину набивали сіль, потім її спікали і після охолодження виймали.

До 1772 року розробка стебницьких соляних покладів була королівською монополією Польщі. У 1772 році Галичина потрапила під владу австрійської монархії. У 1774 році австрійський уряд монополізував у Дрогобичі і Стебнику торгівлю сіллю. Сіль почали продавати в державних крамницях. За Австрії 1 кг солі коштував 10 крейцерів, за Польщі - 10 грош. Стебничани, які працювали на "Саліні" (так називали солеварні), домагались від адміністрації скорочення робочого дня і підвищення заробітної плати. Проте адміністрація, до складу якої входило багато поляків, вимоги відхиляла. Робітники домовились зібрати гроші на дорогу і відрядили п. Пилипа Івасівку, котрий добре володів німецькою мовою, у Відень. Цісар Франц Йосиф уважно вислухав посланця і написав депешу в Стебник, яка прийшла швидше від п. П. Івасівки. 

Платню підвищили на декілька відсотків, проте тривалість робочого дня залишилася без змін. Варто відзначити, що австрійці були дуже порядними прибульцями, бо піклувались про українців, як мачуха. На Гірці зі смаком розбудували "парк відпочинку" для наших людей - тюрма "Брігідки", назва говорила сама за себе.

 

 

Джерело: М. Дашко "Дещо з минулого Стебника"

Hosting Ukraine