Перша школа Трускавця

Згідно з документами, перша згадка про  парафіяльну школу датується XIX ст. У 1846 р. був тут учителем Микола Триль. У своєму підпорядкуванні мав він всього п`ять учнів.

У 1860 р. громада Трускавця звернулася з тодішнім управителем купелевого заведення Ф.Кралем, до цісаря Франца Йосифа І з проханням, щоби управа камеральних (державних) лісів виділила їм дерева на будову школи. Прохання вислухали і громада дістала дерево на будматеріал. При допомозі громадських фондів і зі збірок відпочивальників, школу будували протягом семи років. Закінчили будівництво в 1868 р. і, водночас, зреформували школу, перемінивши її на тревіальну. Вчителем призначили Теофіля Ластовецького з річною платнею 120 злотих, а крім цього дали йому морг поля до вжитку і дерево на опалення. Ластовецький був родом українець, але вже в молодому віці став ренегатом. Рішенням Краєвої Шкільної Ради ч.7062 5 червня 1878 р. перемінили дотеперішню тревіальну школу на однокласову і удержавили її, тобто, держава зобов`язалася удержувати вчителя, платню якого підвищили на 300 зл.річно.

У 1880 р. відкрили ще один клас, в якому вчила українка Ольга Розлуцька. В 1883 р. прийшла на її місце Олена кульчицька, а в 1884 р.- Гелена Пешинська, польської національності. Ця остання, хоч молода і красива, залишила по собі погану славу. Управителем школи був тоді Теофіль Ластовецький до 1887 р., коли його направили на службу до Турчанського повіту. На його місце прийшов українець сильвестер Охнин. В 1890 р. змінив  його поляк Нєментовський. Другою учительською силою був також поляк- Любєнюк. Від 1896 р. до 1900 р.була тут вчителькою Кароліна Сєлінська, а після неї назначили вчителькою жінку Нєментовського, паню Юлію (Шнайдер). Це є наша українська письменниця, яку ми знаємо під псевдонімом як Уляну Кравченко.

Зі своїм чоловіком вона учителювала у Трускавці до 1904 р. Після них, управителемшколи приходить Методій Білинський, родом зі старої священничої родини, знаменитий педагог і щирий патріот, який заохочує молодь до вищих студій. Із ним вчителювала українка Константина Мількович до 1908 р. В цьому році заходами Т.Білинського відновили шкільний будинок і призначають ще одну вчительку А.М.Шабо, уродженку Польщі, що не володіла досконало українською мовою.В 1909-1910 рр. відкрили третій клас, який дістався новій вчительці о.Добрянській, але за чотири місяці її  перевели.А також виділили один клас під матеріальну і педагогічну опіку "Товаржиству Школи Людовей".  Цей клас, в якому було 15 учнів римо-католицького обряду, зробився зародком польської школи, що її незабаром збільшили євреї.

В 1911 році призначили ще одного вчителя, Романа Стеціва, родом з Трускавця. Окрім нього є М.Шабо, Юлія Вількова,також полька й управитель М.Білинський, що разом творять учительський склад української школи у Трускавці, яку влада переіменувала на чотирикласову в 1925 р., ввівши до неї русінську викладову і польську урядову мову. У 1925 р. в школі навчалось 232 учнів.

 

 

Джерело: "З Трускавця у світ хмародерів". О.Пристай.

Hosting Ukraine