Більче

Віддаль від Дрогобича 32 км. Населення: українців - 2,329, 31, жидів - 38. В селі дерев'яна церква з 1881 р. поляків Читальня Просвіти та кооператива. Парох о. Ілярій Паньківський, уроджений в 1868 р. Більче належить тепер разом із присілком Болоня до Миколаївського району. Уперше згадується в грамотах польських королів в 1466 році. Більче було важливим об'єктом у комплекci "Мединицького ключа" та було продане родині Колішерів, бо мало в своїм терені великі ліси. Село було національно свідоме, і з Більча було постійно по кілька студентів у гімназіях чи семінаріях Стрия, Львова чи Дрогобича.

Тут у присілку Болоня росла й гартувалась Зеня Левицька, член ОУН, що при переході Буга в 1940 році з Кракова на організаційну роботу в краю, в сутичці з большевицькими пограничниками була поранена, і щоб не попасти живцем в руки катів, покінчила з собою. Читальня "Просвіти" в Більчі мала один з кращих хорів у районі, а частим гостем місцевого о. пароха був о. Венгринович, відомий діяч Лемківщини. Про деякі села Мединицького району написав ще й третій автор п. д-р інж. Роман Шехович. Ці три автори допомогли Редакції склеїти інформації про село Більче, про яке ніхто не подав довшого допису. Інж. д-р Р. Шехович пише про Більче: "Селяни Більча були працьовиті й гостинні.

Не було там ані шляхти, ані польських чи німецьких осадників. Дівчата в Більчу носили ще "димки" полотна з біло-чорними взорами. Хлопці та парібки сини багатих господарів сподні з грубого білого полотна. Гарні вишивані сорочки носили і хлопці та дівчата. Село було спокійне. старших там шанували. Була там гарна простора, дерев'яна церковця." 

Джерело: "Дрогобиччина-земля Івана Франка" Л.Луців Том 1

Hosting Ukraine