Бистрий

 Би́стрий — село в Україні, яке розташоване у Дрогобицькому районі Львівської області та знаходиться на південному сході від за 14 км від районного центру. Села Бистрий і Доброгостів підпорядковані Доброгостівській сільській раді. Чисельність населення, на початок 2015 року, становила 300 осіб. Назва села походить від польської назви місцевого потоку (річки) Бистрий. Село розташоване на берегах річки Бистра та потоку Теменця, у мальовничій долині передгір'я Східних Карпат, на південному сході ,14 км від Дрогобича. Межує із селами Дрогобицького району - Доброгостів, Уличне, Сколівського району - Зимівки. Клімат помірно-теплий, вологий. Найбільш теплі місяці — липень та серпень, найбільш зимні — січень та лютий. Більш сприятливі метеоумови влітку та ранньою весною.

Село розташоване на берегах річок Бистрої та Тем'єнця, які зливаються у центрі села в одну річку і далі разом із річкою Колодниця басейну Дністра утворюють озеро Уличанка. Також, у західній частині села є Ґулів став та численні невеличкі ставки на подвір'ях (у село із різних сторін сходяться багато потічків). Кількість елементів інфраструктури у селищі — це 3 вулиці із 90 будинками.

Село засноване, за офіційними джерелами, у 1398 році, але існує припущення, що воно було засноване набагато раніше. Про це свідчить назва однієї з місцевостей села — Котоносовець. Ця назва, найімовірніше, походить від арабського слова «katib», що у перекладі на українську мову значить «переписувач Корану, писар-чиновник» та підтверджує про те, що Бистрий засновано орієнтовно у VII—IX столітті.

За переказами старожилів села, під час одного з чисельних татарсько-турецьких набігів XIV століття, мешканець с. Опарів Барняк з родиною, рятуючись від переслідування, вимушений був оселитися у лісі над потоком. Так само вчинили ще декілька родин з Доброгостова. З часом цей потік, за свої швидкоплинні води, отримав назву Бистрий, а поселення на його березі стало називатися також Бистрий. Щодо занять місцевого населення - то це було рільництво, тваринництво та різні ремесла.

1 серпня 1934 року у дрогобицькому повіті була створена гміна Стебник, до складу якої увійшли сільські громади Гассендорфа, Доброгостова, включаючи присілок Бистрий, Колпця, Орова, Сільця, Станилі, Стебника та Уличного. Ще за Польщі у селі діяло два водяних млини, що знаходилися на віддалі від русла річки Бистрої та олійня.

Памятники:

Фігура Матінки Божої;

4 придорожніх хрести.

Пам'ятний знак шістьом загиблим воякам УПА, встановлений та освячений у 2006 році. Скульптурна композиція складається з янгола, який тримає хрест. У селі знаходиться реліктова липа, яка належить до ботанічних пам'яток природи місцевого значення.

Починаючи з 1993 року у селі проводилися роботи з газифікації, а також телефонізації (прокладання телефонного кабелю, підключення абонентів до сільської АТС) багатьох будівель приватного (житлового) сектора. Не менш важливою справою, котру було розпочато у 2013 році, було проведення робіт з центрального водопостачання за кошти мешканців Бистрого. У 2015 році у селі проведено лінію швидкісного кабельного Інтернету. Земляні угіддя Бистрого, загальною площею 192 га, знаходяться у користуванні Доброгостівської птахофабрики.

У селі ніколи не було власної церкви. Частина віруючих Бистрого належить до релігійної громади УАПЦ церкви святого архистратига Михаїла, друга — до греко - католицької церкви святого Миколая Чудотворця. Осередки обох парафій та парафіяльні храми знаходяться у Доброгостові. 

Джерело: Дрогобиччина - земля Івана Франка

Hosting Ukraine