Хутір Березина

 Хутір, присілок за 1,2 км на південь від Гаїв-Нижніх, за 12 км на південний схід від Дрогобича. Назву виводять від дерева берези. Однак відомий учений К. Тищенко виводить численні топоніми з ти від давньоірландського слова barr - лісисте місце, лісисте підвищення, або від кимрського слова berwi - варити дещо пізнішого періоду.

До другої половини I тисячоліття належить мікротoпонім імовірно алтайського походження Баторів Потік, де у слові Баторів проглядається основою Берез-від іранського слова "барзін" - назви храму вогню. У назві наголошують оругу літеру "е". Межує з Гаями-Нижніми, Бійничом терез поле, Потоком у складі- Гаїв-Верхніх, через поле, хуторами Грехами, Зарікою, Клебанією. Мікротопоніми: Бартків Потік, Баторів Потiк, Берешова Гора. монгольське, тюркське слово "батир" - богатир.

За переказами, хутір засновано у XIX ст. Селяни займались рільництвом, тваринництвом. До 1939 р. було 30 хат, налічувалось 122 особи. У 2009 р. проживало 82 особи. Biд давнього часу хутір належить до складу Гаїв-Нижніх, Нижньогаївської сільської ради. Землями користувався колгоси у Гаях-Нижніх. Церкви, школи не було і немає, жителі ходять у Гаї-Нижні. 1 каплиця. 6 придорожних хрестів. Як випливаєз наукового тлумачення версії про походження азви, хутір міг бути заснований до або на початку н. е. 

Джерело: "Дрогобиччина: свідки епох. Шляхами Франкового краю " Петро Сов'як, Ігор Шимко, Роман Пастух.

Hosting Ukraine