Котоване

Найбільш дослідженим є поселення доби неоліту культури лінійно-стрічкової кераміки (Котоване I — урочища Запуст і Дубина). Під час розкопок 1942 археологічною експедицією Львівського історичного музею під керівництвом Ярослава Пастернака тут зафіксовано два житла типу напівземлянок, знайдено багато кам'яних і керамічних виробів. Це були одні з перших повністю досліджених жител культури лінійно-стрічкової кераміки на західноукраїнських теренах. Перше поселення розміщене в урочищі Запуст на захід і північний захід від села на невисокому пагорбі за 2 км від річки Бистриці. Довжина поселення становила 1 км, ширина — 200—300 м. Довжина першого житла становила 9,8 м, ширина — 0,7-2,8 м, глибина — 0,42-1,20 м від сучасної поверхні. У напівземлянці — три господарські ями.
 
Другу напівземлянку виявлено на відстані приблизно 7,5 м на південний схід від першої. Розміри її — 4,0-1,0-1,68 м. На відстані 1 км на північ від урочища Запуст в урочищі Дубина, Я. Пастернак дослідив ще одне поселення культури лінійно-стрічкової кераміки. Зібраний тут матеріал складається лише з фрагментів глиняного посуду, які не відрізняються від кераміки, знайденої в урочищі Запуст. 

У назві відчуваються прасловянські корені. Село старовинне, згадується під 1442 р., як Котов'яни (Kothowiany) y грамоті короля Владислава III. Грамота дана якраз у цьому селі. Це засвідчує, що в поселенні зупинявся сам король. У 1879 р. проживало 327 душ, у 1930 р. —580. Зберігся добротний з червоної цегли будинок школи, споруджений ще за Австрії, десь на початку 1900-х років.

У міжвоенний час у ній навчав дітей Іван Крупа, 1892 р. н., працювати почав у 1912 р. Нині школа стоіть пусткою, вікна повибивані, в ній бібліотека чи ще щось, але ні того, ні сього. У селі приблизно 70 хат, більшість - порожні. На вул. Зеленій, N 62, стоїть хата Яворської, збудована в 1912 р, — така дата видніеться на дерев'яному сволоці. Привертає увагу занедбана старенька хатчина Станіслава Микулича, який живе сам. Його розрада - кози. Також в селі є зруйнований міст що можна виїхати на самбірський шлях. Після побаченого сумно стає на душі... 

Джерело: " Міста і села. Книга 1 " Роман Пастух, Петро Сов'як, Ігор Шимко.

Hosting Ukraine