Кропивник Новий

Давно був один Кропивник. Та під час наїзду Батия, більша частина селабула спалена. Нововідбудовану частину села почали називати Новим Кропивником, а стару частину звали спершу Старим Селом, а згодом Старим Кропивником.

На межі Кропивника і Рибника, на південному сході над Стриєм, є велике пасовисько, що зветься "Батинець", на згадку про Батия, що там таборував. Була там і велика могила, але дощ із вітром її зруйнували. Перед Першою світовою війною Кропивник Новий начисляв коло 1500 мешканців. Всі мешканці були українці, крім одного поляка, котрий прийшов до села як гаєвий у лісах спадкоємців Давида Лінденбавма. Було в селі кілька жидівських родин, котрі займалися рільництвом і дрібною торгівлею.

Маєток у Кропивнику Новім, котрий обіймав також і Мразницю та Кропивник Старий, належав Давидові Лінденбавмові. У своїм тестаменті Лінденбавм заборонив ділити маєток, і  перед Другою світовою війною було аж 99 співвласників того маєтку.

Населення села  переважно займалося рільництвом, працюючи на своїх невеликих загонах, або у дворі  Лінденбавма. Головним додатковим заробітком селян було вирубування лісів в околиці Кропивника.

До 1902 року в селі була тільки так звана "дяківка", де навчав дітей письма  дяк Олекса Свищ. Пізніше засновано двокласову школу.

 

Джерело: "Дрогобиччина- земля Івана Франка". Осип Кропивницький.

Hosting Ukraine