Летня

Летня (з присілком Монастир Летнянський) друге щодо ваеличини село в Меденицькому районі. В селі 70 відсотків мешканців, це - українці, решта поляки та кілька родин німців та жидів. В селі було дві церкви, чотири школи, в томучислі одна німецька (для сімох родин).

У 1934 р. побудований  дерев`яний костел на площі, де колись стояла корчма.

Про село є згадки, що воно засноване ще в ХІІІ ст., і тягнулось воно вздовж річки Летнянки, майжена 7 км. До села прилягали великі ліси, і в лісі на так званому "Роздоріжжі", недалеко Летнянки, були вали якогось військового табору, а оподалік- ряд курганів-могил. Та за часів Польщі ніхто нізалишків табору, ні могил недосліджував. Серед народу ходила легенда,що це козацький табір.

Школа в Летні була єдина на всю Меденицьку округу  з "рускім єнзикєм научаня". Сталося це в такий спосіб, що місцеві поляки, ще в 1912 р. добились в уряді, щоб для їхніх дітей побудували осібну, польську школу, що громада й зробила. Отже всі діти польського походження мали свою школу, і цей аргумент оборонив українську школу від зміни на польську.

У1936 р. громада законтрактувала свої грунти і ліси під майбутні нафтові чи газові шиби, і за це одержала біля 200 тисяч злотих готівкою. За ці гроші побудувала найкращий шкільний будинок, який мала Медениччина. Хоч до 1939 р. у класах відбувалось вже навчання, як і в тому ж будинку мешкав директор школи, українець Іван Сенишин, то це не перешкодило якомусь "історикові" написати в "Історії міст і сіл УССР- Львівіська область", стор.318, таке: "До 1939 р. сільська школа (в Летні- прим.Ю.С.) містилася у двох стареньких хатках, з яких у кожній було по одній кімнаті. Нижче пише таке: "Нині у селі восьмирічна школа, приміщення якої має 11 класних кімнат,  крім спеціальних кабінетів".

Монастир Летнянський- бічний  "рукав" села, що розтягнувся поміж лісами від річки Летнянки в напрямку лісів, що належать до села Довге. Монастир отців Василіян перестав існувати в 1774-1775 рр., але ще й перед війною стояли деякі колишні монастирські  будинки.  До села Летні і Монастиря Летнянського прилягають великі ліси, що в них УПА мала важливі точки опору і точки постачання.

 

 

Джерело:Дрогобиччина- земля Івана Франка. (Ю.С.)

Hosting Ukraine