Мутвиця

 Хутір на березі р. Бистриці, за 18 км на північ від Дрогобича. Побутують варіантні назви: Мутриця, Мутвіці. Назву виводять від однойменного поля, на якому розташований хутір. Можливо, в основі назви лежить слово "мут на" вода річки, що часто виходить з берегів і затоплює його. За К. Тищенком, назва походить від Ґомського слова "мута>> - мимо, митниця. Мабуть, стародавня митниця контролювала і збирала податки з річкових суден на р. Бистриці й навіть на Дністрі. Цікаво, що на Рівненщині теж існує село Мутвиця. У назві наголошують літеру "у". Межує з селами Ортиничами, Бистрицею, а також Залужанами (Татарами) Самбірського району.

 
Як випливає з назви, ймовір но, хутір засновано в II-V ст. Мабуть, первісно назва звучала як Мутниця, Митниця, але в результаті народного пристосу вання набула нинішньої форми. За переказами, хутір буцімто засновано на початку XIX ст. на полі, яке пан Ортинський передав бідним селянам для забудови. Селяни займались рільництвом, тваринництвом. До 1939 р. на лічувалось 35 хам, проживало понад 200 осіб. Була кузня. У 2007 р. проживало 7 осіб, всі українці.
 
За СССР хутір у складі Орти ничів належав до Ортиницької сільської ради, Биківської сільської ради, Дорожівської сільської ради, за України належить до Би стрицької сільської ради. Землями користувався колгосп у Дорожові. До церкви, до школи жителі, учні ходять в Ортиничі. У власності селян у 2007 р. було: 2 корови, 3 коні. У 2007 р. постійно проживали люди в 4 хатах, стояли порожніми 5 xaт. Сполучення з Дрогобичем – пішки до Ортиничів або до дороги Дорожів-Дрогобич, далі - автобусами.
 
Джерело: "Міста і села.Книга 1." Петро Сов'як, Ігор Шимко, Роман Пастух.
Hosting Ukraine