Ортиничі

 У період Середньовіччя Ортиничі були королівським селом. Зберігся привілей польського короля Сигізмунда І від 26 листопада 1538 р., за яким королівські комісари мали виміряти межі для чотирьох шляхетських господарств. З однієї із цих шляхетських родин на прізвище Лебідь і походив майбутній єпископ Сотер Ортинський, ЧСВВ — сім'я прибрала назву Ортинських. Решту села і його господарств у давні часи підпорядковувалися королівському старості у Самборі.

 
У ХІХ ст. село входило до однієї кадастрової громади разом із сусіднім селом Биків. Станом на 1886 р. у селі діяла школа при церкві.
У 1880 р. у громаді сіл Биків та Ортиничі було 376 жителів, у панському маєтку — ще семеро. З усіх їх тільки двоє були римо-католиками, а решту — греко-католиками.
 
Уродженцем села Ортиничі є перший єпископ УГКЦ в Америці Сотер Стефан Ортинський, ЧСВВ (29 січня 1866 — 24 березня 1916). Народився в місцевій українській релігійній шляхетській сім'ї, де батьки виховували п'ятеро дітей. В Ортиничах майбутній єпископ закінчив народну школу.
 
В Ортиничах є дерев'яна церква Введення в Храм Пр. Богородиці, збудована на місці давнішого храму. У ХІХ ст. церква Ортиничів була філіяльною (належала до) греко-католицької парохії у сусідньому селі Биків.
 
Джерело: "Дрогобиччина-земля Івана Франка" Л.Луців
Hosting Ukraine