Угартсберг

Розташовувалася приблизно на відстані 5 км на північ від Меденич Дрогобицького району Львівської області та на захід від Гірського Миколаївського району Львівської області.

Колонія була створена в 1785 році під час Йосифинської колонізації, розпочатої австрійським імператором Йосифом II в 1781 році. Тут влаштувалися німецькі колоністи реформатського віросповідання калвіністського напрямку. Назва села Угартсберґ (гора Угарта), як і інших поселень, наприклад, Угартсталь, походять від графа Алоїза Угарте (нім. Aloys der Jüngere Graf von Ugarte), тогочасного віце-губернатора Галичини. Протестанти з Угартсберґа належали до парафії Йозефсберга в Гельветській раді євангельського суперінтенданта Галичини.  Ще зберігся цвинтар з німецькими могилами на пн.зх. від села.

У 1900 році в гміні Угартсберґ у Випучках було 29 будинків з 222 мешканцями, у тому числі 195 німецькомовних, 26 україномовних (русинів) та 1 польськомовний. За релігійною приналежністю було 26 греко - католицького віросповідання, 11 юдеїв, 2 римо - католиків та 183 представники інших релігій.

Після розпаду Австро-Угорської імперії та по закінчення польсько-української війни 1919 року Угартсберґ опинився в складі Львівського воєводства Польщі. У 1921 році гміна Угартсберґ об'єднувала 30 будинків з 206 мешканцями в них. За національним складом серед них було 175 німців, 13 русинів (українців), 10 поляків та 8 євреїв. За віросповіданнями було 181 протестант, 9 греко-католиків, 6 римо-католиків, 2 інші християни та 8 юдеїв. 1 серпня 1934 року в Дрогобицькому повіті Львівського воєводства було створено гміну Гірське. До неї увійшли сільські громади: Більче, Гірське, Криниця, Раделичі, Липиці, Саска Камеральна (тепер частина села Мала Горожанна), та Угартсберґ. Наприкінці 1930-х років німецьку назву Угартсберґ було замінено польською Wypuczki (Випучки).

З початком Другої світової війни та поділом території Другої Речі Посполитої між Третім Рейхом та СРСР за  пактом Молотова - Ріббентропа, колонія Угартсберґ попала в радянську зону окупації. Після підписання в вересні 1939 року Договору про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною в рамках програми "Додому в Рейх" (нім. Heim ins Reich) місцеве німецьке населення в січні 1940 року було переселено до Третього Рейху, а колонія залишилась покинутою. 

Джерело: Інтернетджерело / Німецькі поселення Галичини, 1939 р. 

Hosting Ukraine