Передвоєнна вулиця «Брудна»

Вулиця Брудна  – одна з передвоєнних вулиць при єврейському кварталі Лан, яка виникла на терені Лішнянського передмістя Дрогобича. Колись йшла паралельно нинішній вул. П. Орлика. У переліку вулиць вже згадується у міжвоєнний період й була однією з понад вісімдесяти вулиць міста. До неї можна було колись вийти з кінця вул. Ковальської через вул. Собєського (нинішня вул. Л. Українки). Як такий початок вулиці «зберігся» - це в’їзд на територію «Рукавички». Цікавим є те, що вулиця у 1920-х роках, як довідуємося з львівських газет, була «забрукована», хоч не вважалася центральною, але, вочевидь, це відбулося через те, що вона вела до старого єврейського кладовища.

ІІ Світова війна і повоєнний час зліквідував її. Газетні хроніки про вулицю майже мовчать. Зокрема, за 1938 рік у львівській «Хвилі» читаємо, що з цієї вулиці така собі Анна Капусцінська (мешкала за адресою: вул. Брудна, 13) кинула свою десятимісячну дитину у саду на вул. Сенкевича, 12 (початок нинішньої вул. Франка). У часи німецької окупації вулиця опинилася в межах Дрогобицького ґетто й була позначена на німецькій карті під назвою «пров. Чортополоховий».

Вулиця паралельно межувала з двома іншими вулицями: ліворуч з «безіменним сліпим провулком» (вже не існує), праворуч - з вул. Райха (нині - вул. Орлика), з якою її сполучав провулок, що йшов майже навпроти Великої синагоги. З тієї ж періодики довідуємося, що тут мешкав такий собі «інспектор», який давав дозвіл на продаж гусей на міському ринку.

Джерело: Олег Стецюк

Hosting Ukraine