вулиця Михайла Коцюбинського

 Зазвичай на вул. М. Коцюбинського потрапляють з вул. Зварицької від будинку N 54, де звертають ліворуч. На куті вул. М. Коцюбинського-В. Барського збереглась невелика хата, яка після Другої світової війни дісталась родині вихідців з Великої України стоматологів Аксіневичів. Спорудив і мешкав у цій хаті єврейський підприємець, котрому належала широка приземкувата мурована пекарня поряд. За України приїжджали з-за кордону його нащадки, оглядали будинок інібито шукали захований дідівський золотий скарб. Чи справді він міг там бути, невідомо. 

Правобічну частину відкривало розлоге подвір'я єврейської корчми Вайнгaртена, який мешкав на вул. Зварицькій. Виглядала як велика приземкувата селянська хата під стріхою чи гонтом із сіньми посередині й двома кімнатами обабіч. Найбільша служила залою для любителів почаркуватися дорогою з базару або ярмарку. Переважно це були селяни. За корчмою в довоєнному Дрогобичі мешкали, зокрема, навпроти вул. Тихої пічник Даум, далі Баліцький, а у вузенькій хаті номер 22-В'ячеслав Мартин, який емігрував до Польщі. За спуском униз, де взимку санкувалася дітвора, знаходиться невеликий цвинтар і милує зір дерев'яна церква Параскеви-П'ятниці. Віддавна її називали сестрою церков Св. Юра і Воздвиження Чесного Хреста. 

Нічим особливим не вирізняється з-поміж інших дім N 39. Небагато коцюбинських мешканців знали його господаря Ярослава Яворського, який походив із села Добрівлян на Дрогобиччині. Ліворуч тягнеться вгору до вул. Завіжної безіменна вуличка. Там налічується кільканадцять будинків пізнішої забудови. Споруди нижньої частини приписані до вул. М. Коцюбинського, а верхньої частини-до вул. Завіжної. Аналогічна картина спостерігається і на наступній безіменній вулиці.

На правобічній частині вулиці безпосередньо сусідують доми 78, 72 i 82, а в нових житлових масивах є чимало надроблених будинків. Крокуючи лівою стороною вгору, видно другу вузьку безіменну вуличку. I там аналогічно до безіменної попередниці, по кілька будинків належать то до М. Коцюбинсыкого, то до вул. Завіжної. Забудова як забудова. Менші і більші, вул. старіші й новіші доми. Лише подекуди помітні хати міжвоєнного періоду, але вже добудовані, перебудовані або надбудовані. Поміж ними виділяється 1-2 поверховий ошатний дім. Узбіччя правої сторони вулиці приблизно посередині прогинається до видолинку, а вище знову піднімається.

Далі жив господар єдиного червоного дому через неоштукареність Григорія Удода. Це 82-й номер. Походив чоловік чесної, щирої української вдачі, самодіяльний поет і художник із села Кошарів за 35 кілометрів від міста Конотопа на Сумщині. На західній околиці вул. М. Коцюбинського утворила клин із майже паралельною вул. Зварицькою, що на початку й наприкінці нагадують довжелезні вила. Там вона злилась із об'їзною дорогою, прокладеною за пізнього СССР. З лівобічного пагорба відкривається описане багато разіву прозі, віршах, статтях, дослідженнях нафтове місто Борислав, яке доходить ген аж до підніжжя голубих Карпат.

Джерело: "Дрогобич і дрогобичани" Роман Пастух

Hosting Ukraine