Церква святої Великомучениці Параскеви-П’ятниці

Церкву святої Параскеви-П'ятниці, що на вулиці Коцюбинського, побудовано у 1815 році на місці старої церкви, яка згоріла під час святкування Різдва Христового в1814 році.

Храм розміщений на тій же  самій лінії, що і два древні шедеври  міста- церкви Святого Юра і церкви  Воздвиження Чесного Хреста біля старого цвинтаря (передмістя Завіжне).

Перші відомості про церкву Параскеви-П'ятниці походять з 1496 року Божого.

Хоч церква належить до наймолодших у місті дерев'яних храмів, у її архітектурі простежується вплив українського сакрального мистецтва більш давніх часів.

Водночас в архітектурі храму виявилися впливи місцевого бойківського будівництва. Переконливим у цьому відношенні є верх із заломами, правда дещо зменшений, подібний до багатоступеневих високих верхів  бойківських храмів, що нагадують стрункі смереки. Збудована існуюча дерев'яна церква тризрубна, одноверха, завершена під навою восьмериковим верхом, увінчаним  шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Добре обладнано і оздоблено церковний інтер'єр, іконостас мальований.

Щоб розширити площу храму, до бабинця і нави  прибудували великі додаткові приміщення(які спотворили оригінальний вигляд святині). На південний захід від неї розташована оборонного виду дзвіниця.

У церкві зберігалися: Служебник, друкований у Супралі 1695 року Божого, рукописний Апостол, Служебник із 1702 р., чотири Євангелія, стара люстра, фелони, хрест, вівтарі, кивот, ікони, виконані на дереві і металі, мальовані на полотні...

На дзвіниці було встановлено три дзвони: із 1804, 1835, 1858 рр.

Примітно, що новозведена святиня стала справжнім шедевром української народної архітектури. Споруджена за технологією "без єдиного цвяха" і сьогодні вважається одним з найкрасивіших храмів країни.

Дивно, що за свою 200-річну історію церква не зазнала масштабної реконструкції. Це дозволило зберегти автентичний вигляд і первісне оздоблення храму.

На щастя, стародавня споруда з1960 до 1990 рр. була закритою, а не віддана під складське приміщення. Такий крок радянської влади  дозволив зберегти від руйнування іконостас та ікони церкви, які прикрашають будівлю сьогодні.Тепер храм у віданні Київського патріархату.

Ось така доля храму, послугами якого в минулому користувалися селяни навколишніх сіл Рихтич, Попелів, Стебника і Дережич, які в ті часи не мали власних церков.

З церквою Параскеви-П'ятниці пов'язані таож важливі події сьогодення: 2 трвня 1989 року Божого перед замкненим входом до церкви відправлено Богослужіння в Греко-Католицьому обряді українською мовою за величезного здвигу народу.

Ця історична подія справді була незабутньою.

Настоятелем храму святої мучениці Параскеви-П'ятниці є отець Михайло Бачинський.

 

 

Джерело: збірник Бойківщина

Hosting Ukraine