Поряд з плацом можна бачити розбірний пам'ятник з литого каменю видатному українському гетьманові Богданові Хмельницькому. Як він туди потрапив? Десь у 1953-1954 p. «перший нафтопереробний завод» на Стрийській купив його з наміром встановити перед своїм адміністративним будинком. 3 нез'ясованих причин цього не сталося. Найімовірніше, після відзначення «300-річчя возз'єднання» пам'ятник утратив «актуальність» і навіть перетворився для влади на більмо в оці, адже нагадував дрогобицькому «пролєтаріату» про волелюбне козацтво, боротьбу за волю і власну державу.

Придбана бухгалтерська «одиниця» перетворилась на «основний засіб» і лежала в коморі. Пізніше пам'ятник списали як непотрібі винесли під паркан, де він пролежав у бур'янах кілька десятиліть. Лише наприкінці 1980 рр. читачі дізналися про нього з публікації автора книги у місцевій газеті. Пам' ятник повернули до комори. Невдовзі СССР наказав довго жити. Постала вільна і незалежна Україна. У Галичині повсюдно падали з постаментів ненависні ширпотребівські та бронзові ідоли Леніна і його сатрапів. Не стало вождя й на плацу цієї військової частини.

Тоді згадали публікаціюй вирішили встановити замість нього пам'ятник гетьманові. Восени 1991 р. він удруге прийшов до Дрогобича і піднявся на постамент у ролі захисника своєi держави. Водночас гетьман немовби застерігає нащадків від повторення його фатальної помилки для всього українського народу і закликає більше ніколи не дати втягнути себе у ніякий союз із віроломною і жорстокою Росією. світлину пам'ятника авторові пропонували звернутися до... самого командувача Сухопутних військ. Другий бронзовий пам'ятник Богданові Хмельницькому, встановлений у 1954р. ліворуч від віздудолісо-парку його імені на Трускавецькій, не зберігся. Не вдалося 3'ясувати ні точної дати його відкриття, ні знайти жодної фотографії, ні почути принаймні словесного опису монумента. За деякими припущеннями, тодішня обласна влада могла його подарувати або продати до с. Мединичів. Перенесли з центральної частини Дрогобича на околицю й вулицю Богдана Хмельницького.

Джерело: Роман Пастух. Монументальна Дрогобиччина.

Hosting Ukraine