На початку однієї з містоутворюючих вулиць Дрогобича- Бориславської, котра історично починалася від Ринку, навпроти церкви Святої Трійці за Австрії стояв вугловий дім із цукорнею Андрія Височанського.

У травні 1915 року при відступі з міста російські окупаційні війська спалили його. Потерпілий переніс цукорню в інший дім, а це місце залишилося порожнє. Наприкінці 1910-х і в 1920 рр. ділянка служила місцем стоянки возів від 1930 рр.- першою міською автобусною станцією, де проіснувала до 1950 рр. Утворилася невелика площа.

У 1986 р. минала 115-та річниця  від дня народження видатного українського письменника-новеліста, уродженця с.Русова Снятинського району на Івано-Франківщині Василя Стефаника (1871-1936 рр.) Свого часу життєві дороги привели його до Дрогобича. Протягом 29 серпня 1890- червня 1892 рр. він, після виключення з Коломийської гімназії "за політику", навчався у  Дрогобицькій гімназії(нині приміщення філологічного факультету педагогічного  університету імені І.Франка) і склав випускні іспити- матуру. Аналогічно сталося і з його близьким другом, однолітком і другим  учасником "Покутської трійці" Лесем Мартовичем (1871-1916 рр.). За деякими даними, вони проживали разом на приватній квартирі- "станції" на лівобічному початку нинішньої вул.А.Міцкевича, звідки було дуже близько до гімназії. З Дрогобича Стефаник ходив пішки до села Нагуєвичів познайомитися з Іваном Франком, про якого залишив дуже теплі спогади.

З нагоди 100-річчя цих класиків української літератури у 1971 р. на будинку філологічного факультету встановлено мистецької вартості бронзовий барельєф з їхніми портретами.

На 1986 р. припадало 115 років від народження Василя Стефаника. Цей ювілей  письменника причинився до відкриття пам`ятника-бюста роботи львівського скульптора Еммануїла Миська та дрогобицьких архітекторів Остапа Федоришина і Миколи Яцюка. Встановили пам`ятник на залізній трубі, покритій патиною проти ржавіння. Там же упорядкували й невелику площу В.Стефаника.

Урочиста подія відбулася 12 грудня 1986 р. Зокрема, у ній взяли участь автори пам`ятника, ректор тоді педагогічного інституту Василь Надім`янов, голова правління Львівської обласної організації нині Національної спілки письменників України Роман Лубківський, письменник Левко Різник та інші. Звідти учасники перейшли до нинішнього Народного дому імені Івана Франка. Доповідь про життєвий і творчий шлях письменника-новеліста виголосив завідувач кафедри української літератури педуніверситету Михайло Шалата. Заключним акордом свята став  концерт мистецьких колективів і виконавців міста.

 

 

Джерело: "Монументальна Дрогобиччина". Роман Пастух.

Hosting Ukraine