Тема «Iван Франко і Добрівляни на Дрогобиччині» заслуговує окремого дослідження. Справа в тому, що в часи своєi студентської молодості та опісля великий поет багато разів бував у цьому селі, гостював у пароха о. Антона Чапельського, був закоханий у його доньку Наталію Чапельську. Вперше читачі дізналися про це з книги онука того пароха, лікаря і громадського діяча Володимира Чапельського «Я любив їх усіх» (Дрогобич, Коло, 1997). Однак понад 120 років у селі ніщо не нагадувало про перебування поета.

Першою ластівкою його повернення до Добрівлян став пам'ятник-погруддя Iванові Франкові роботи скультгора Василя Грицака з с. Костельниці Жовківського району, від-критий 14 вересня 2008 р. Ініціатором виступив священик о. Олександр Копистинський, якого підтримав осередок Союзу українок на чолі з Галиною Нижник. Спонсорами та доброчинцями стали Олександр Строжук, Остап Фаль, Bipа Млечко, Євген Копач, Михайло Берегуляк, Серrій Вологжанов, сільський голова Тетяна Грушка. Вела урочисте дійство викладач Дрогобицького педагorічного університетуім. I. Франка Марія Щербак-Стецик. Освятили пам'ятник священики парох о. Петро Кость із с. Дорожова і о. Iван Яговка. Спочатку мала коротке слово Тетяна Грушка. Учениця Каріна Шикало прочитала вірш І. Франка «У долині село лежить». Серед гостьових промовців були голова Дрогобицької районної ради Леонід Литвин, професор Михайло Шалата, письменник і краєзнавець Роман Пастух. Співав церковний хор. З концертною програмою виступили учасники сільської художньої самодіяльності.

Більш як через рік, 25 жовтня 2009 р. сільська громада увічнила славетне ім'я I. Франка вдруге. Того захмареного, але ще доволі теплого недільного дня на фасаді дерев'яної церкви Покрови Пресвятої Богородиці, спорудженої у 1875р., йому відкрито пам'ятну таблицю з написом: «У цій церкві в кінці 1870-х-першій половині 1880-х років, гостюючи на плебанії в пароха Добрівлян о. Антона Чапельського, бував видатний український письменник і громадський діяч Iван Франко». Це чи не перша таблиця на його честь, встановлена на стіні храму. До виготовлення і відкриття таблиці діяльно прилучились активісти Дрогобицької «Просвіти» Євген Романишин, Михайло Шалата, Микола Садоха, Роман Пастух, а також сільський парох о. Петро Кость. Після освячення таблиці, яке здійснив парох, виступили Михайло Шалата, Роман Пастух, Євген Романишин, заступник голови Дрогобицької «Просвіти» Михайло Богаченко. У церемонії взяли участь колишній голова Дрогобицької «Просвіти», голова Дрогобицької філії товариства «Україна-Світ» Тимофій Бордуляк, активний просвітянин Зеновій Медвідь.

Джерело: Роман Пастух. Монументальна Дрогобиччина.

Hosting Ukraine