Розв'язувати великоклопітні питання випало тодішньому голові Дрогобицької районної державної адміністрації, просвітянину, людині з творчим мисленням Михайлові Кравцю. Протягом 2006-2010 р. основні роботи вдалося закінчити, і він взяв участь у відкритті нового приміщення навчального закладу. Йдучи з керівної посади, М. Кравець залишив довершити справу наступникам. Так завдяки спільним зусиллям село отримало одну з найкращих сільських шкіл, і не лише на Дрогобиччині. Пройдешся iї барвисто й багато прикрашеними коридорами, класами, кабінетами, і на душ робиться світліше та радісніше, мовби вернувся у свої незабутні шкільні роки.

Отже, школа в Ясениці-Сільній стала фактом. Але як їй і селу залишатись без пам'ятника І. Франкові? Думка про нього не покидала ні М. Кравця, ні активних членів правління створеного з нагоди великого ювлею поета за ініціативою пана Михайла Благодійного фонду ім. I. Франка. Але минали роки, а справа з різних причня не зрушила з місця. Тоді влітку 2017 р. М. Кравець разом 3 директором Дрогобицької дитячої художньої школи Iгорем Шимком взяли ініціативу на себе, зустрилися з відомими львівськими скульпторами братами Андрем i Володимиром Сухорськими й обговорили питання. Народились митці у Львові. Закінчили Львівський інститут прикладного і декоративного мистецтва (нині Академія мистецтв). Брали участь у багатьох обласних, всеукраїнських і зарубіжних виставках та конкур- сах, мали й персональні виставки. Братам Сухорським належить авторство пам'ятників Т. Шевченкові, Юрію Змієборцю, о. Михайлові Вербицькому у Львові, Соломії Крушельницькій у Тернополі, рельефи, горельефи на релігійні теми, інші монументальні об'єкти. Твори художників знаходяться в зібраннях Mіністерства культури України, музеях і приватних колекціях в Україні, Німеччині, Іспанії, Канаді, США, Аprентині.

У результаті перемовин сторони дійшли згоди щодо місця, вигляду і порівняно невеликої ціни майбутнього пам'ятника-погруддя I. Франкові з литого каменю в Ясениці-Сільній. У Коростишівському кар'єрі на Житомирщині ініціатори замовили теж порівняно недорогий квадратний постамент-стовп, облицювальні плити з сірого граніту. I тут знову постало питання термінового винайдення коштів. Тим часом зібрані з добровільних пожертв патріотичних підприємців і бізнесменів гроші Благодійного фонду ім. I. Франка вже тривалий час лежали в банку на непорушному до певного терміну депозиті. Коли зайшла мова про їх використання для оплати пам'ятника, голова фонду Ярослав Радевич-Винницький за станом здоров'я склав повноваження, і фонд очолив М. Кравець. Заодно був оновлений і склад правління фонду, і вони перейшли до вирішення поточних питань.

Скульптори і каменотеси взялися за роботу, а голова-за полагодження документальних формальностей плюс вишукування способу невідкладної оплати робіт, пов'язаних з пам'ятником вартістю майже 50 тисяч гривень. оскільки термін депозиту збігав аж через місяць після іх завершення і відкриття монумента. До честі М. Кравця. він спільно з правлінням блискуче справився з багатьма прогнозованими й непередбаченими раніше питаннями. За короткий час пам'ятник поетові, якого скульптори зобразили в молодому віці, зайняв своє місце на постаменті, «врізаному» в центральну частину кам'яних сходів перед школою. Сповнилась мрія багатьох людей, коли I. Франко прийшов у родинне село своєї матері і зробив перші кроки ув освіту, відтак у літературу, науку і т. д., а в підсумку—у своє безсмертя і славу.

Урочисте відкриття пам'ятника поетові Сільній відбулось чудового сонячного недільного дня 1 жовтня 2017 р., на який припав і День учителя. Дійство зібрало вчителів району, просвітян, жителів села, учнів школи, а також гостей з Дрогобича і Львова. Честь відкрити пам'ятник випала дітям ясеницьких воїнів АТО Вікторії Бродяк та Романові Навроцькому. Церемонію освячення провели священики Iван Паньків, Йосип Славич, Михайло Коліщак, Iгор Берегуляк та Іван Ковба. Член НСПУ Роман Пастух прочитав вірш «Село поетової матері» зі своєї франкіани. Далі виступили голова Дрогобицької районної ради Михайло Сікора, голова райдержадміністрації Володимир Шутко, голова Благодійного фонду ім. I. Франка Михайло Кравець, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, професор Михайло Шалата, гість із Польші Марек Клара, міський голова Борислава Irop Яворський. Упереміш із промовцями співали відомий на Дрогобиччині і поза нею сільський чоловічний ансамбль «Ясени», учні.

Директорка школи Леся Попель, сільський голова Ясениці-Cільної Богдан Паращак від імені педагогів і ясеничан подякували голові та членам правління Благодійного фонду ім. I. Франка за те, що їхніми стараннями великий поет України, Мойсей нашого народу «поселився» в селі своєї матері і свого шкільного дитинства. Фіналом урочисто-барвистого дійства стали «Уроки Франка» для вчителів та учнів, які провели перелічені особи, а також директор Львівського національного літературно-мемоpiального музею I. Франка Богдан Тихолоз, директор історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, франкознавець Галина Сабат, голова Дрогобицької «Просвіти» Микола Садоха, член правління фонду Степан Яким, інші особи. Вони мали що сказати про Великого Каменяра у проекції на день сьогоднішній.

Джерело: Роман Пастух. Монументальна Дрогобиччина. 

Hosting Ukraine