Під виконання державного Гімну України, який у супроводі військового оркестру виконали Наталія Цигилик-Чумак та Андрій Боженський, представники Станиці Дрогобицького Пласту підняли державний прапор України. Урочисте відслонення пам`ятника Петрові Франку було доручено внуку Петра Франка- Петру Галущаку, ректору Дрогобицького педуніверситету імені Івана Франка, професору- Надії Скотній та директору  державного історико-культурного заповідника "Нагуєвичі" Богдану  Лазораку. Виготовив пам`ятник скульптор Іван Мисакович.

Сотникові армії ЗУНР Петрові Франку доля подарувала лише 51 рік. За своє коротке і передчасно обірване життя Петро Іванович Франко зробив неоціненний внесок у становлення української державності, авіаційну, видавничу та дослідницьку справу, розвиток спорту, молодіжного руху та хімічної науки. Спортовець, пластун, січовий стрілець, сотник УГА, авіатор, учений-хімік, винахідник, письменник, педагог, депутат, громадський діяч, перший директор меморіального музею Івана Франка у Львові. Був гравцем першої дружини копаного м`яча УСК, грав у складі футбольної команди "Україна", член українського гімнастичного товариства "Сокіл-Батько".

У 1914 р. вступив до лав УСС. Завдяки Петрові Франку було облаштовано першу авіаційну базу в Красному під львовом.  Його зусиллями до 1919 р. авіазагін  УГА налічував  35 старшин та 300 вояків і складався з трьох авіаційних сотень, авіашколи, технічної сотні і сотні обслуги.

У 1919 р.  голова Директорії УНР Симон Петлюра присвоїв Петрові Франку чин полковника армії УНР.

Загинув Петро Франко, за однією із версій, 28 червня 1941 р. при спробі втечі з потяга, за іншою- у Великому Глибочку разом з Кирилом Студинським потрапили під бомбардування нацистів та здійснили спробу втечі, однак були розстріляні конвоїром. Ще одна версія- загинув у катівнях НКВС влітку 1941року. Місце поховання- невідоме.

 

Джерело: "Високий Замок" від 22.10.2020 р. За інформацією державного історико-культурного заповідника "Нагуєвичі".

 

 

Hosting Ukraine