Прекрасний, сонячний і теплий день на свято Покрови Пресвятої Богородиці 14 жовтня 2001 р. випав на неділю і приніс у старовинний Дрогобич велике торжество. Крім піднесення в серцях людей від релігійного свята, відзначення 59-ої річниці створення УПА, тут відкрили пам`ятник символові боротьби за волю України в ХХ ст., Провідникові та ідейному натхненникові героїчних повстанців Степанові Бандері. на одному з мітингів, у 1990 р. прозвучала пропозиція спорудити в місті йому пам`ятник. Пропозиція належала членам осередків УНДП і СНУМу Іванові Рафі, Миколі Терлецькому, Тарасові Гентошу, Михайлові Морозу, Миронові Стеціву, Степанові Свищу, Богданові Лисовцю. Їхніми ж стараннями у сквері на вулиці Т.Шевченка появився камінь з відповідним написом, біля якого замайоріли синьо-жовтий та червоно-чорний стяги. Вороги нашої незалежностіне раз лаливали табличку на камені фарбою, чинили наругу над прапорами, але ентузіасти відновлювали їх. Надія кликала до праці.

Сформувалась творча група митців у складі скульптора  Любомира Яремчука та архітектора Василя Каменщика зі Львова, дрогобицьких архітекторів Миколи Яцюка і Євгена Хомика. Вони й розробили проект пам`ятника. Кілька місяців у сквері тривали роботи, у яких взяли участь будівельні колективи БУ-45, "Трембіта", "Універсал", всі чотири будинкові управи, студенти, учні табагато інших. Загалом- близько ста колективів, окремі громадяни. Вони вносили кошти, проацювали на об`єкті. Довелося виконати великий обсяг робіт: розчищення та впорядкування скверу, оновлення фасадів довколишніх будинків тощо.

Коли спало полотнище, зору сотень дрогобичан і гостей відкрилась бронзова скульптура молодого Провідника зі схиленою головою і схрещеними на грудях руками. Вона увінчала композицію більш як п`ятиметрової висоти, а постамент ніби виростає із ордена Залізного Лицарського Хреста часів УНР, символізуючи наступність поколінь борців за волю України. Обряд освячення здійснив владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Юліян Вороновський у співслужінні священників своєї церкви та духовенства УПЦ КП.

Перед новим монументом національному героєві виступили голова  Львівської обласної державної адміністрації Михайло Гладій, онук Провідника і теж Степан Бандера, донька рідної сестри героя Володимири Давидюк-Бандери Мирослава Давидюк-Бандера, донька Президента УГВР Наталія Осьмак, провідник організації "Тризуб" імені С.Бандери Василь Іванишин, голова осередку КУНу Тарас Гентош, народний депутат Олександр Лавринович, скульптор пам`ятника Любомир Яремчук. Відбулася урочиста академія та легкоатлетичний пробіг із села Дорожова на Дрогобиччині, де народився начальник Головного військового штабу УПА генерал Дмитро Грицай, до Дрогобича.

 

 

Джерело: "Монументальна Дрогобиччина". Роман Пастух.

Hosting Ukraine