Власне, пам`ятник Т.Шевченкові стоїть не в самому Лужку Долішньому, а оддалік на мальовничому пагорбі біля тракту Дрогобич-Самбір, де асфальтівка звивисто збігає в долину р.Бистриці, за якою починається Самбірський район.

У селі та в околицях не пам`ятають року побудови пам`ятника. Тим часом у томі "Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область" (Київ, 1968) сказано, ніби пам`ятник споруджений у 1946 році. Чи так це?  Олександр Винницький, син Іллі поділився деякою інформацією.

На початку 1950 р.О.Винницький працював головним інженером Дрогобицької шляхово-експлуатаційної дільниці № 892 Міністерства внутрішніх справ. Разом із начальником ШЕД П.Донченком він довідався, що можна придбати тиражовану скульптуру Кобзаря із литого каменю. На 1954 р. припадало 300-річчя трагічної для України Переяславської ради і 140-річчя поета, і вже почалася підготовча кампанія до цих ювілеїв. Крім того, після смерті Сталіна у 1953 році та змін у керівництві держави, появились певні позитивні зміни і в національному питанні.

Цим короткочасним періодом і скористались ініціатори. Пам`ятник вирішили поставити біля дороги. Найкращим видавалось місце над р.Бистрицею біля Лужка Долішнього. Адже пагорб нагадував знамениту Тарасову Гору в Каневі, де спочиває вічним сном геніальний поет і національний пророк України.

Навесні 1953 року робітники дільниці ремонтували  дорогу біля села. Їх і залучили до благородної справи. У закладанні фундаменту,спорудженні цегляного п`єдесталу взяли участь майстер Іван Момот, Степан Лесик із с.Бистриці (Прусів), Дзюба з с.Лужка Долішнього, Марія Хоміщак із с.Великої Озимини Самбірського району. Днів через десять на постаменті встановили скульптуру Кбзаря на повен зріст.  невідомий скульптор зобразив поета наприкінці його життя в тогочасному традиційному вбранні. Внизу на п`єдесталі вмонтували  металеву таблицю з білим написом на синьому тлі: "Тарас Григорович Шевченко.1814-1861".

Дату спорудження долішньолужецького пам`ятника Кобзареві- березень 1953 р. подав О.Винницький, підтвердила М.Хоміщак.

Невдовзя після здобуття незалежності України монументальний пам`ятник реставрували. На цій же таблиці і того ж кольору зробили коротший напис білим: "Тарас Шевченко". До 200-річчя Кобзаря павм`ятник ще раз обновили, впорядкували прилеглу територію.

 

 

Стоїть Кобзар на роздоріжжі

На варті спокою земного.

І солов`ї, і море збіжжя

Свою любов несуть до нього...

 

                                                                                                                                               (М.Шалата).

 

Джерело: "Монументальна Дрогобиччина". Роман Пастух.

Hosting Ukraine