Якщо порівнювати мистецький рівень усіх пам'ятників Кобзареві на Дрогобиччині, то "стебницького Шевченка" з повним правом можна зарахувати до найкращих. Його історія почалася від зборів осередку НРУ 31 березня 1989 року, кои голова осредку "Меморіалу" Іван Ковальчук висловив пропозицію спорудити пам'ятник. Уже 29 травня 1989 року виконком Стебницької міської ради, до складу якого входили голова міської ради Іван Корну та і голова виконкоу Василь Пецюх, схвалив пропозицію. На головній площі міста встановили портрет поета і таблицю з написом: "Тут буде споруджено пам'ятник Т.Шевченку." Оргкомітет, на чолі з Василем Феданом організував збір коштів. Тм часом закінчився термін конкурсу на кращий проект пам'ятника, у якому взяли участь львівський, київський та стебницький автори. Переможцем визнали проект В.Федана, за яким мали бути споруджені пам'ятник зі скульптурою поета у неповний зріст, а також символічна арка з хрестом і Тризубом.

Виготовити робочу форму для бронзової скульптури погодився Львівський митець Яків Чайка. Тим часом на Львівській кераміко-скульптурній фабриці вже утворилася велика черга, а довго чекати стебничани не хотіли. І вихід знайшли. На звернення В.Федана до директора Бориславського експериментального ливарно-механічного заводу Івана Удовенка там цю роботу виконали якісно і безкоштовно. Хіба що директор Стебницького калійного заводу З.Варивода винайшов кошти на бронзу. Водночас Дрогобицька міська рада на чолі з Юрієм Дацюком посприяла у придбанні гранітних плит. Активну участь у роботі зі спорудження монумента  брали Михайло Сенів, Богдан Ключак, Остап Іваночко, Петро Павловський, Ганна Павловська, Василь Вільхин, Микола Мажак, Богдан Ковбаснюк, Василь Подвійний, Юрій Болюк, Остап Ільків, Михайло Кісь, Ярослав Пацак, Іван Слюзар, Роман Пацула, Василь Юрків, Іван Гаврилів, інші учасники.

Хоча скульптуру встанвили ще навесні 1995 року, відкриття пам'ятника приурочили до дня народження Кобзаря у неділю 9 березня 1997 р.  Автор проекту зобразив поета у старшому віці, який правою рукою підтримує легкий плащ, а ліву руку опер на книгу, очевидно, свій "Кобзар". На передній площині гранітного постаменту вміслили короткий факсимільний напис: "Т.Шевченко". До церемонії освячення пам'ятника запросили греко-католицького пароха Петра Герилюка-Купчинського в асисті зі священниками Василем Цихуляком із Сольця (УГКЦ), Михайлом Комарницьким (УПЦ КП). Священник Орест Михайлюк передав вітання владики Смбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Юліяна Вороновського. Міський голова Стебника висловив слова подяки ініціаторам і учасникам спорудження пам'ятника.

 

 

 

Джерело: "Монументальна Дрогобиччина". Роман Пастух.

Hosting Ukraine