Борислав чи не єдине місто в світі, що безпосередньо розташоване на нафтово-озокеритному та газовому родовищах. Здавна тут найпримітивнішим способом збирали нафту з поверхні річок, потічків або неглибоких копанок та використовували для змащування коліс у возах. Стрімкий розвиток техніки в середині 19 століття перетворив Борислав на найбільший промисловий центр Європи, який приносив в казну Австро-Угорської імперії величезні кошти. Водночас, цей процес супроводжувався важкою працею робітників в озокеритових чи нафтових копальнях. Пожежі, вибухи, загазованість, обвали – це незначна частина з переліку щоденних життєвих загроз.

Природно, що бориславські робітники шукали захисту, передусім, плекали надію на Бога, просили опіки Святих. Відтак, за покровительку обрали собі Великомученицю Варвару, котра вважалась заступницею від раптової і несподіваної смерті,прикладом відваги і непохитності у вірі та на її честь в 1902 році, спорудили найбільший храм Борислава.
 
За переказами Свята Варвара народилась на Сході Римської імперії та була дочкою заможного язичника Діоскара. Вона таємно прийняла християнство і через це була піддана тортурам. А оскільки не змогла зректися Христа, була засуджена на смерть та загинула від руки власного батька. В іконописі зображується з чашою і мечем, що символізує її мученицьку смерть та готовність прийти до кожного в останню хвилину життя з причастям.
 
Заступництва Святої Варвари потребує і сучасний Борислав. Адже нафтовидобуток спричинив чимало екологічних проблем, які вимагають нагального вирішення. Показовою є трагедія, що сталася 29 квітня 1972 року та сколихнула все місто. В підвалі двоповерхового будинку №12 по вулиці Володимира Великого стався потужний вибух газу, відголос якого було чути аж за 40 км в місті Стрию. Трагічно загинуло 18 містян. Винних так і не знайшли. Навіть електричної іскри або запаленого сірника було достатньо, щоб вибухнула пекельна газова суміш, що просочилась до підвалу з старих нафтових шурфів, розташованих поблизу.
 
Саме на цьому місці сучасниками споруджено пам’ятник Великомучениці Варварі, відкриття та освячення якого відбулось 2 вересня 2012 року під час Божественної літургії з нагоди 625-річчя нашого міста. А згодом, 17 грудня, біля цієї фігури відбулося богослужіння – акт посвяти усіх бориславців та працівників нафтової промисловості під покров Святої Варвари, фрагменти мощів якої, як оберіг, помістили в саме серце скульптурної споруди.
 
Джерело: Роман Тарнавський "Історико-культурні памятки Борислава і Східниці"
Hosting Ukraine