Підбузька районна лікарня
с. Підбуж

 До 1939 року в селі був один лікар - Олександр Ручка. Жив він у власному будинку (тепер -по вул. Трушевського, 31) зі своєю родиною, а хворих приймав спеціально побудованому будиночку (стоїтъ перпендикулярно до власного тинку і зберігся до нашого часу). Тут працювали медсестра й акушерка. У кінці 1939 року родина Ручки емігрувала за кордон, а самого Ручку заслали до Сибіру. У вересні 1940 року на посаду завідувача лікарні з Майдану був переведений лікар Михайло Чарківський. Він оселився в одній із кімнат будинку Ручки, а решта приміщень використали під кабінети поліклініки. У білому будиночку містилося інфекційне відділення. У шкірно-венеричному кабінеті хворих приймав лікар Петро Ткаченко. Колишній будинок доктора Ручки. Фото: Йосип Малий Сама лікарня (шпиталь) містилася в будинках колишньої Захоронки в Ратаю: Угосподарських приміщеннях-хірургічне й терапевтичне відділення; у віллі, розташованій на схилі гори, був пологовий відділ. До війни у віллі під назвою"Ольга" улітку відпочивала українська інтелігенція з поблизьких міст. Із червня 1941 року під час німецькоі окупації (1941-1944) лікарня перестала існувати, особисту допомогухворим продовжував надавати лікар Чарківський. 3 поновним "визволенням" нас Червоною Армією (у серпні 1944 року) серпня того ж року доктора Чарківського призначено завідувачем Підбузької амбулаторії, а з 1 жовтня 1948-завідувачем Підбузького райздороввідділу.

Амбулаторія й райздороввідділ розмістилися в будинках Ручки. Згодом райздороввідділ і рентген-кабінет містилися в будинку по вул. Грушевського, 4. Від 1940 року головними лікарями лікарні були: 1940-1953 рр. - Чарківський Михайло, 1953-1959 рp. - Саранча Микола, 1959-1966 pp. - Дідошак Іван, 1966-1967 рp. - Бринзак Арсентій, 1967-1968 рр. - Пономарьова Діна, 1968-2003 рp. - Чукла Орест. Від 2003 року заступниками головного лікаря у свій час були: Чарківський Михайло, Левчук Віталій, Петришин Юрій, Кличко Остап, Юркевич Василь, Кощинець Михайло, Сеньків Ростислав (від 2003 року). Умови роботи медпрацівників у лікарні після війни були надзвичайно складними. Світло було від лісопильного заводу лише до 24 год, до того ж, дуже слабке, - доводилося присвічувати нафтовими лампами. Але й у таких умовах робили операції, і навіть важкі. Очолював лікарню Чарківський Михайло. Пізніше лікарню перенесли у два будинки, що на автобусній зупинці. Головним лікарем став Саранча Микола.

За спогадами медсестри Кенц Лідії, в цей час у лікарні працювало всього сім лікарів, трудились вони самовіддано. Головний лікар цінував працю всього медперсоналу. Були дні, коли оперували по п'ять хворих. Деколи із Дрогобича на допомогу приїжджав хірург Романяк. Микола Саранча був надзвичайно добрим і людяним. Як приходив на чергування, то тримав у полі зору всі палати, пильнував, щоб хтось із працівників не заснув. А коли в лікарні була хвора дитина, то ніхто з лікарів додому не йшов, а всі боролись за життя цієї дитини. Він завжди був серед людей, організовував медпрацівників на участь у громадському житті селища. Вони були учасниками хору при будинку культури, ходили на суботники для насаджування в парку декоративних кущів, дерев будували літній театр, заливали цементом танцювальний майданчик у парку і першими на ньому танцювали. Лікарня допомагала колгоспу у зборі врожаю. У поле завжди попереду йшли лікарі Чарківський, Саранча з вилами чи косами а за ними- інші медпрацівники. Пригадуе Лідія Кенц, як вони їздили до Майдану для заготівлі сіна, піднімалися на сіножать високо над Мальманшталем. Ледь живі піднялись на цю стрімку гору, а там іх застала гроза. Змокли всі до ниточки. Звідсіль подалися до Рибника, де мало не втопилися. У 1960 році збудували нову сучасну лікарню, у якій помістилися відділення: Терапевтичне (на 50 ліжок). Хiрургічне (на 25 ліжок). Дитяче (на 15 ліжок). Пологове (на 10 ліжок). 

Тоді були ще й шкірно-венеричний диспансер, інфекційний відділ, кабінети - дерматологічний та протитуберкульозний, санстанція. Протитуберкульозним кабінетом у 50-х роках XX століття завідувала Інна Саранча. 3 нею медсестрою працювала Люба Баброцяк. Вона розповідає, що завідувачка була високопрофеcійним лікарем, любила свою роботу, жила болями хворих, з милосердям ставилась до всіх. Iі й досі з великою пошаною згадують колишні співпрацівники. Санстанцію очолювала лікар Катерина Пофаліта. Санітарним лікарем-ін- фекціоністом працював Табака Микола. Лікарі терапевтичного відділення: [...) Тереза Іванівна, Дідошак Р, Бринзак А., Петришин Ю., Онуфрак Л., Малкуш О., Кощинець М., Турко А. (з 1974 року), Клонцак Ф. (з 1975), Адамчук Л. (з 1981), Сеньків С. (з 1995), Луців Я. (з 1996). Останніми роками завідувачами відділу були досвідчені лікаpі - Клонцак Федір, Луців Ярослав. Із січня 2007 року відділенням завідує висококваліфікований терапевт Адамчук Лариса, лікар за покликанням: 1ї встановлені діагнози завжди підтверджувались у вищих медичних інстанціях. Лікарями хірургічного відділення працювали: Саранча Микола, Мокрій Богдан, Левчук Віталій, Стасів Дмитро, Свистович Петро, Пукало Роман, Олексишин Юрій. Тепер працюють: Чукла Орест (від 1968 до 2003 року, з 2003-завідувач хiрургічного відділення), Адамчук Роман (від 1981), Бачинський Тарас (від 2001)-талановитий, людяний молодий лікар. Анестезіологічну службу під час операцї у стаціонарі лікарні забезпечував Ключак А., тепер Фридер Я.-лікар-лаборант, анестезист. На посаді невропатологів працювали: Парижак Володимир, Юркевич Василь, Ващук Леонід. Тепер працюють невропатологи, що доїжджають у відрядження iз Дрогобича.

                                                                                   Дитяче відділення

 До 1960 року в лікарні не було окремого педіатричного відділення. Легкохворих дітей лікували лікарі загального профілю або педіатр. Важкохворі діти, яким було потрібне стаціонарне лікування, отримували медичну допомогу в загальній палаті, де лежали дорослі. 3 переведенням лікарні у нові приміщення 1960року було вперше в Підбужі відкрито дитяче відділення. До цього лікарями-педіатрами працювали: добродушна лікарка Ярко, дуже мила, щира й уважна молоденька лікарка Барбухіна Людмила, яка запам' яталася всім, кого лікувала. Пізніше працювали в нас педіатри: Кличко Остап Михайлович, Пономарьова Діна та ї сестра Світлана, Собко Юрій та Собко Любов. Ще приїжджали у відрядження педіатри зі Львова, із Дрогобича. Довгі роки (з 1985 і дотепер) пильно стежить за здоров'ям дітей і надає ім належну медичну допомогу Мушкета Василь, тепер головний лікар. Тепер завідуе відділом пунктуальна й уважна Слесь Руслана (працює в Підбузькій райлікарні з 1998 року).

                                                                                  Пологове відділення

 До 40-х років XX століття окремої гінекологічної служби не було. Здавен жінки зазвичай народжували вдома. Обслуговували пологи "бабці-повитухи" а згодом усе частіше,-дипломовані акушерки. Складні пологи з 1940 року приймали в шпиталі, у пологовому відділенні, розташованомув Ратаю. Тепер пологове відділення очолює досвідчений лікар-гінеколог Березівська Емілія (з 1978). Тут працює також лікар-гінеколог, заступник головного лікаря з лікувальної роботи Сеньків Ростислав, людина чуйна, гуманна й доброзичлива. У поліклініці акушеркою-гінекологом жіночої консультації працює Дуцяк Марта (від 2007) Раніше тут трудилися: Кушнір Мaрія, Саранча Інна, Панчук (Мокрій) Галина, Фагула Любов, Пилат Зоряна.

                                                                            Стоматологічна служба

 У поліклініці два стоматологічні кабінети. Колись підбужани лікували зуби у приватних лікарів Дрогобича або Бол слава. Під час німецької окупації приватно лікував зуби Чарківський М Стоматологічний кабінет запрацював на початку 60-х років XX столітя Лікарями-стоматологами були: Буряк Павло, Малкуш Леся, Кравчук Любомир Михайлинин Богдан. Тепер більше сорока років працює досвідчений лікар-стоматолог Чукла Дарія (від 1968 року), яку найбільше добрим словом згадує молоде покоління підбужан, бо саме вона лікувала іхні зуби. Вона ретельно проводила санацію ротової порожнини не лише учнів Підбузької СШ і профтехучилища, а всх учнів шкіл Підбузької зони, куди вона іздила власним транспортом і за свій кошт. Дитячі зуби були під її опікою. Батьки були безпечні й упевнені, що із зубами їхніх дітей усе добре, оскільки їх лікує стоматолог Чукла Дарія. Батьки з дітьми з'являлись у стоматкабінеті лише в разі гострого болю зубів іхньої дитини. 3 1975 року поряд із Даpією Чуклою працює сумлінна людина, добрий спеціаліст-лікар-стоматолог Гординський Омелян. У 2007 році в стоматологічне відділення прийшло молоде поповнення-лікарі-стоматологи Адамчук Ольга й Витрикуш Назарій. Стоматологічна служба поліклініки в першій половині 60-х років розширилась завдяки зубопротезному кабінету. Тут працював зубний технік п. Годжик із Борислава. Сьогодні зубними техніками в нас працюють Черниш Микола (від 1974 року), Самох Леся (від 1985), Винницький Дмитро (від 2002). В окремому зубопротезному кабінеті в поліклініці трудиться наполегливо невтомний лікар-протезист Регей Євген (від 2004 року).

                                                                                           Медсестри

У кінці 40-х років на посаді медсестри почали працювати медсестри зі сходу України, потім випускниці Бориславського й Самбірського медучилищ, а також абсольвентки червонохрестівських курсів. Це Андруневчин Тамара, Кенц Лідія, Баброцяк Любов, Питльович Анна, Процик Ніна, Возняк Світлана, Ткаченко Марія, Гуцало Надія. У хірургічному відділі палатними медсестрами працюють: Лунів Ярослава, Садлівська Кароліна, Кугівчак Ганна, Бачинська Оксана Операційними сестрами були: Кенц Лідія, Лунів Ярослава, Тимчишах Chiтлана, Андруневчин Тамара. Від 1978 року працює на посаді операцииа медсестри і внконує обов'язки старшої медсестри хірургічного віддления Питльович Юлія. У терапевтичному віліленні працювали медсестри: Луців Надія, Пронии Нна, Качан Дарія, Тимчишак Міля, Гудим Катерина. Старшою медсестрою є Мицак Оксана Миколаївна. Tenер трудяться такі медсестри: Возняк Світлана, Федишин Марія, Андруне- ичин Галина, Петришин Розалія, Кекіс Світлана, Памар Тетяна, Левицька Галина. Лаганяк Марія, Мицак Марія, Куцір Марія, Лаганяк Степанія, Федишин Оксана. У дитячому відділенні працювали медсестри: Фецяк Любов, Якименко Мapія, Возняк Світлана, Коломієць Лідія, Баброцяк Любов. Довгі роки тут працюють: Кузик (Дівчур) Грина (виконує обов'язки старшої медсестри), Шемеляк (Кекіс) Степанія, Стецяк Любов, Куцір Ольга, Гірчак Світлана.

У пологовому відділенні акушерками були: Кретчак Юлія (нагороджена медаллю "Ветеран праці"), Митчак (Кішик) Дарія, Нагірна Степанія. У цьому відділенні медаллю "Ветеран праці" була нагороджена й санітарка. Teneр працюють: Рип'як Марія, Пигитчин Катерина, Марич Ніна, Kiriчак Дарія, Тарай Маpія. У терапевтичному кабінетi поліклініки працювала Химин Ярослава, тепер працюють медсестри Тимчишак Любов, Химин Оксана. У хірургічному кабінеті поліклініки працювала Питльович Анна, тепер працюють медсестри Куцик Ярослава, Гуняк Марія. У стоматологічному кабінеті поліклініки працювали Зубрицика Любов і Лукан Наталія. У гінекологічному-Гуцало Надія й Паращак Світлана. У неврологічному-Панів Ярослава, тепер- Щербан Грина. У педіатричному кабінеті довгі роки працюють патронажні сестри: Кугівчак Мирослава, Щепанкевич Степанія, Степаник Ганна й Ключак Мар'яна. Роботу санітарного фельдшера виконувала Сирко Катерина, тепер-і донька Сирко Галина. Детсестрою багато літ працювала Луців 1рина, пініше-Андруневчин Марія, тепер-Сирко Галина.

                                                                              Служба швидкої допомоги 

Більше двадцяти років працювала тут фельдшером Фецяк Любов, пізніше-Куцик Ярослав, Длугаш Валентина, Бринзак Софія, Куйдич Маpія. Тепер працює старшим фельдшером Стецяк Iгор. Фельдшерами трудяться: Серняк Роман, Куцір Маpія, Сирко Йосип, Лаганяҡ Роман, він же й масажист. Статистичним обліком роботи лікарні й звітністю від 1960року займається досвідчений спеціаліст Марич Ганна, яка охоче ділиться досвідом зі статистиками інших лікарень. Секретарем-друкаркою довгий час працювала Черниш Степанія, з 1985 року цей обов'язок ретельно виконує людяна й скромна Лаганяк Оксана. Роботу з комп'ютером виконує Куцмида Марія (від 2006 року). Реестрацію лiкарняних листків проводить Майкут Марія. Реєстратором у поліклініці багато літ працювала Волощук Катерина. Тепер реєстраторами працюють Кундик Любов, Куневич Леся.

                                                                                                  Аптека

Аптека в Підбужі існувала ще до війни. Вона знаходилась в чепурному Довгому білому будинку, що був на вул. Зеленій. Тут вона функціонувала ще й після війни. Десь до початку 50-х років цей будинок був знесений, і на його місці поставили корпус N 2 будинку престарілих, вул. Зелена, 3. Аптеку перенесено на вул. Шевченка, у будинок No 4, що був власністю колишнього адвоката Володимира Кузика. Фармацевтами працювали: Ткаченко Софія, Сакваралідзе Євдокія, Бурдяк Віктор. За останне десятиліття цей медичний заклад мав назву"Аптека 144". Тeпер це комунальна аптека"Стосил", якою завідує фармацевт Пигитчин Дарія.

 Джерело: Іванна Яким                                       Підбуж.Хроніка/упорядник Я.Татомир

 

Hosting Ukraine