Собор преподобного Іова Почаївського

Початок 90-х років минулого століття для Галицького Православ'я вивився дуже складним. З 1237 парафій Львівської Єпархії станом на 1989 рік залишилися вірними канонічній  Українській Православній Церкві лише близько 15 парафій. Не стало винятком і місто Дрогобич, у якому православні були позбавлені можливості звершувати богослужіння у власному храмі.

У зв'язку з переходом Свято-Троїцької церкви м.Дрогобича   у греко-католицизм, священник Микола Мандзюк, наказом архиєпископа Іринея (нині - митрополита Дніпропетровського і Павлоградського), був призначений благочинним церков Дрогобицького району. Саме тоді, з Божою допомогою, отець Микола з невеликою громадою віруючих розпочав справу відродження Православ'я на Дрогобиччині.

24 березня 1991 року духовенством Дрогобицького благочиння було освячено дерев'яний хрест у фруктовому саду на вулиці Трускавецькій,56.  Цю подію можна вважати початком заснування нової православної дрогобицької парафії.

Світле Христове Воскресіння 1991 року громада молитовно святкувала ще у міському садочку. Не маючи власного храму протягом шести місяців православні мешканці міста Дрогобича молилися просто неба у спеку і холод, під дощем і снігом.

Освячення каплиці

Проте, робота над спорудженням тимчасової каплиці тривала. Спільними зусиллями  громади було зведено першу  церкву-калицю на честь преподобного Іова Почаївського.

На прохання дрогобицьких віруючих, намісник Почаївської Лаври, єпископ Яків (Панчук) пожертвував парафії ікону преподобного Іова Почаївського з часткою його святих мощей.

9 вересня 1991 року ікону преподобного у передмісті урочисто зустрічали духовенство  та віруючі благочиння. Хресний хід з іконою святого угодника, зі співом псалмів  пройшов вулицями міста до ноозведеної церкви. У невеличкому храмі на честь Іова Почаївського було звершено святкове вечірнє Богослужіння, а наступного дня відбулося освячення цієї церкви.

18 лютого 1992 року православну релігійну громаду м.Дрогобича було офіційно зареєстровано органами державної влади.

20 вересня 1992 року на Львівську кафедру було призначено владику Августина (Маркевича) і парафіяьний храм набув статусу  кафедрального собору.

Будівництво

22 травня 1994 року, в день памяті Святого Миколая чудотворця, на місці колишнього фруктового саду, відбулося закладення каменя  під будівництво кафедрального собору, на честь преподобного Іова Почаївського. Його звершив Архиєпископ Львівський і Дрогобицький Августин у співслужінні духовенства  Львівської Єпархії. 

З Божою допомогою: у 1996 році закінчено перший поверх храму.

У 1997-1998 рр. - будівництво стін другого поверху, стін під головний купол та дзвіниці, розпочато монтаж кам'яної огорожі з гірського каменю.

У 1998-1999 рр. декоративне оздоблення стін собору, спорудження куполу дзвіниці. Того ж року, на території собору розпочинається будівництво приміщення для недільної школи та трапезної.

1 листопада 2002 року підняття на храм та монтаж головного з чотирьох менших куполів.

Впродовж наступних років зведений масивний кам'яний мур із вхідною аркою та сходами здійснено ландшафтні роботи.

Квітень 2006 року (у Вербову неділю) освятили дзвони.

Протягом останніх років тривали роботи  з оздоблення інтер'єру, екстер'єру та  його території.

Освячення собору

23 вересня, перебуваючи з архіпастирським візитом у Львівській Єпархії, Предстоятель Української Православної Церкви звершив чин освячення храму та першу Божественну літургію. Після Богослужіння Архіпастир привітав віруючих. На пам'ять про подію він подарував громаді храму ікону преподобного Серафима Саровського із часткою мощей святого.

Святині, що знаходяться у храмі:

- ЧасточкаЧесного і Животворчого Хреста Господнього;

- Святі мощі:  свт.Тихона Московського, священномученика Володимира, митрополита Київського та Галицького, свт.Феодосія Чернігівського,  прп.Іова Почаївського, преподобного Лаврентія Чернігівського, мч.Афеллія (І ст).

Новозбудований храм знаходиться за адресою: вулиця Трускавецька, 56 м.Дрогобич.

 

 

Джерело: Собор Іова Почаївського (сайт собору).

Hosting Ukraine