Вперше про місцеву церкву згадується в документах 1507 р. Існуюча дерев`яна будівля зведена на місці давнішої, теж дерев`яної з XVIII ст., розібраної у 1889 р. У 1962 - 1989 рр. церква була закрита, перетворена на музей.

Тризрубна одноверха будівля стоїть у східній частині Станилі, на схилі невеликої ділянки, біля житлової забудови. На всю довжину вівтаря з півночі та півдня прибудовані ризниці, причому північна, очевидно, старша, з дерева, інша, виглядає мурованою. До вівтаря і ризниці з північної сторони збудували з цегли котельню. Дана прибудова, з комина якої виходять високі металеві труби, сильно контрастує з дерев`яними стінами і силуетом святині.

По периметру будівля оточена піддашшям. До церкви ведуть три входи: від заходу до бабанця, з півдня і півночі до нави. Мабуть, північні двері встановили в наш час, бо над ними немає двосхилого дашка з піддашшя. Усі стіни вертикально шальовані дошками, вимагають пофарбування. Вікна, крім восьмерика нави і в котельні, замінили пластиковими. Надопасанням стіни у наві мають зрізані кути.

Наву завершує світловий восьмерик, накритий невеликою банею з ліхтарем. На південь від церкви є двоярусна дзвінниця, з вигляду мурована, восьмибічна у плані, накрита шатром. Гранітна таблиця на її стіні у пам`ять борцям ОУН-УПА, що загинули в 1945-1950 рр. на території с.Станиля від КГБ. Перед церквою, на постаменті, встановлена фігура Пр. Богородиці.

 

Джерело: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Hosting Ukraine