Храм Святої Анни міста Борислава - одна з пам'яток архітектури  місцевого значення, споруджений у 1902 році, як римо-католицький костел на честь св.Варвари, покровительки гірників. Автором проекту  був архітектор Станіслав Маєрський. Храм  збудований у формі латинського хреста і є характерним для епохи  неоготики та неороманського стилю. 1946 р. храм  передано українській громаді, яка здійснювала  у ньому своє служіння до 1963 р. Місцева влада 1963 року закрила храм і розмістила  там спочатку склад міндобрив, потім меблевий магазин, відтак похоронне бюро та краєзнавчий музей.

У часи перебудови храм було відкрито та освячено. Сталося це 9 липня 1989 р. Іконостас у храмі Святої Анни виготовлений групою митців під орудою Івана Мельника, доцента Львівської Національної Академії Мистецтв. Розпис храму звершували іконописці  Богдан Балицький та Богдан Панчишин. Вітражі встановлено Львівською вітражною фабрикою - колективом Лариси Ковальчук. Запрестольний іконостас, проскомидійник  виготовив Бориславський  різьбяр Михайло Фецяк. Мощовики мистецької роботи  створив Василь  Попіль з групою фахівців різбьярів із с.Калинів  та різьбяр бориславець Олександр Гагатко.  У згаданих мощовиках зараз знаходяться мощі 357 святих, а окремий  мощовик для українських святих перебуває в процесі виготовлення, над ним працює Олександр Гагатко.

З часу встановлення капсул з мощами святих у храмі Св.Анни відбулися  зцілення багатьох вірних, незалежно від конфесії. Так від мощей блаж Анни-Марії Таїджі  зцілилися 16 онкологічно хворих. Від мощей с.Домініка Савіо зцілилося 14 осіб від безпліддя. Біля мощей св.Шарбеля зцілилися хворі на висипку на тілі, грудну жабу, ревматоїдний  артрит та хвороби серця. Біля Животворящого Хреста відбулося декілька зцілень пухлин на руках. Зцілення відбулися від мощей с.Апостола Юди Тадея. блаж.мучениць Олімпії і Лаврентії та інших святих. Факт мироточення мощей св.Світлани (Фотинії) та св.Варвари- очевидний. Кожен сам може  у цьому пересвідчитися. Мощі святих, які є провідниками Божої благодаті із світу невидимого у наш світ (за вірою молільників) спричинюються  до зцілень, навернень та приречень до богопосвятного життя прочан. Мощі святих, які присутні у храмі Святої Анни, є не тільки дороговказом до святості, але й поштовхом до навернення.

2009 р., у двадцяту річницю відкриття церкви,  у храм були привезені  мощі Чесного і Славного  Пророка і Предтечі, і Хрестителя Господнього Івана, а також мощі священномученика Миколая Чарнецького та блаж. сестер Олімпії і Лаврентії. Після чотирьох зцілень, які відбулися під час святкувань з нагоди 20-ліття храму, невимовним бажанням і для настоятеля храму о.Романа  Василіва, і для  сотрудника церкви о.Петра  Підлубного, і для д-ра Павла, і для всіх парафіян та мешканців  міста  стала мрія про те, щоб мощі святих постійно перебували у цьому храмі.

З благословення Святійшого Отця Бенедикта XVI Папи Римського та Блаженішого Патріарха Любомира кардинала  Гузара, а також єпископа Самбірсько-Дрогобицького Юліяна Вороновського, Борислав отримав цей духовний неоцінений дар - великих святих Христової Церкви, як світового, так і місцевого, тобто українського, значення. Всі ці церковні достойники сприяли тому, щоби храм  святої Анни у Бориславі став одним із найбільших паломницьких центрів України, місцем, де знаходиться найбільша в Україні кількість мощів святих.

Блаженніший Патріарх і кардинал Любомир Гузар проголосив  Бориславський храм, церкву Святої Анни, паломницьким центром, подібно, як ми маємо найбільші паломницькі центри в Україні, такі як Грушів, Гошів, Зарваниця.

У храмі Святої Анни можна приклонитися перед частинкою Животворящого Хреста Господнього, на якому був розп'ятий Ісус Христос.Є ще два хрести- святих апостолів Андрія та Петра.Одночасно до цих трьох розп'ять можна поклонитися лише у Римі.  Також тут можна помолитися мощам дванадцяти святих апостолів (Петра, Андрія, Томи, Юди Тадея, Якова старшого, Якова молодшого, Филипа, Варфоломея, Симона Зилота, Матея, Матія та Івана Богослова), мощам св.ап.Павла та всіх апостолів від  спільноти Семидесяти Двох, мощам друзів Христа: Симеона Киринейського, Лазаря Чотиридневного, Никодима, Йосифа з Ариматеї, сотника Лонгіна, Закхея-митаря, Ігнатія Богоносця та інших. В храмі  також присутні і частинки одягу св.Йосифа Обручника.

В іменному мощовику знаходяться мощі св.Миколая Чудотворця, св.Шарбеля, св.Антонія Падевського, св.Валентина, св.Атаназія Олександрійського, св.Василія Великого, св.Григорія Богослова, св.Григорія з Ніси, св.Августина, св.Томи Аквінського, св.Максима Ісповідника, св.Івана Дамаскина, св.Катерини Олександрійської, св.Варвари, цілителів Пантелеймона, Димитрія, св.Юрія Побідоносця, св.мучениць Віри, Надії, Любові і Софії та інших святих.

Серед монаших чинів представлено св.Франциска з Асиджу і трьох францішкан, св.Івана дон Боско і трьох салезіан, св.Павла від Хреста і 15 пассіоністів, Св.Терезу від Дитятка Ісуса, св.Терезу Авільську і ще 22  кармелітів, отця Піо і 23 капуцинів, 6 святих лікарів чину отців Піарів, св. Альфонса Ліугорі та кардинала Ньюмена чину отців Редемптористів та інших святих; перелік мощів святих постійно зростає.

Українських святих представлено в мощовиках, де знаходяться мощі св.священномученика Йосафата архиєпископа Полоцького, апостола з'єдинення, блаженних священномучеників Василя Гопка, Павла Гойдича, Симеона Лукача й Івана Слезюка, блаженних мучениць Олімпії і Лаврентії та Йосафати Гордашевської і Тарсикії Мацьків (сестри служебниці Непорочної Діви Марії).

Окрім того, у храмі Святої Анни, що в Бориславі, виставлені святі реліквії, пов'язані з життям  Спасителя: таблиця Пилата, частина цвяха Спасителя, часточка з тернового вінка, частина зі спису Лонгіна, клаптик хітону (одягу) Ісуса, земля Голгофи з фізичною кров'ю Христа, часточка каменю з Гетсиманського саду, на який падав кривавий піт Спасителя, частина Туринської плащаниці. У храмі знаходяться і частини Ризи Пресвятої Богородиці, Покрову, тобто Хустини, і Поясу Пресвятої Богородиці, а також пасмо волосся Пречистої Діви Марії, та посоху св.Йосифа Обручника.  Все це - оригінали!

 

Отець Павло Василів дуже надіється, що у цьому унікальному храмі Святої Анни кожен знайде свого святого  і через молитву отримає Божу благодать.

Щоб кожен міг подякувати Богу за своє ім'я.

 

 

 

 

Джерело: Путівник храму Святої Анни. Д-р Павло Василів.

Hosting Ukraine