Першою писемною згадкою про герб нашого міста, яка дійшла до нас, можна вважати напис у костелі апостола Варфоломея та Діви Марії. У ньому на південній стіні, вгорі, на рівні хорів зберігся напис польською мовою: "Казимир ІІІ Великий король польський по злученню Русі з Польщею в році 1339 надає місту Дрогобичу права, дає за герб міста топи соляні. Визначив на костел парафіяльний для осілих в Дрогобичі  католиків латинських церкву Руської Панни Марії".

Отже, в першій половині XIV ст. Дрогобич отримав право на свій герб- "топи соляні", а це означає що вже тоді місто було досить великим і розвинутим. Як свідчить П.Жолтовський у своїй праці "Художнє життя на Україні" , яка побачила світ у 1983 році, напис цей виконав художник Борщ близько 1800 року. Очевидно, духовенство костелу надало йому цю інформацію з костельного архіву, який, на жаль,сьогодні втрачений.

З плином часу герб нашого міста зазнавав, іноді досить суттєвих змін. Стосовно них можна визначити такі періоди:

                                                     1.ПОЛЬСЬКИЙ (1340-1772)рр.

                                        

                                                  2.АВСТРІЙСЬКИЙ (1788-1918)рр.

                                                     

                                                  3. РАДЯНСЬКИЙ ( 1967-1990)рр.

                                                      

                                                   4. СУЧАСНИЙ з 1992  року.

                                                

Герб польського періоду характеризується спочатку сімома, а пізніше дев'ятьма топками солі. Як зазначалося вище, у XVI ст. на гербі міста їх було сім- нагорі одна, всередині і внизу по три. Згодом їх стало дев'ять.

Є різні версії щодо цього числа. Одна з них- воно символізує вісім передмість і одне середмістя, з яких на той час складався Дрогобич. Ще одна версія- дев'ять топок солі символізують дев'ять жуп (солеварень). У гарно оздобленому картуші з короною угорі на голубому тлі зображено дев'ять білих топок солі.

26 червня 1788 р. австрійський імператор Йосиф ІІ надає Дрогобичу дещо змінений герб. На голубому тлі зображено дев'ять золотистих діжок солі в три ряди: в горішньому чотири, в середньому- три і в нижньому- дві. Замість топок у гербі розмістили дев'ять діжок, оскільки на той час дрогобицька жупа (солеварня) випускала продукцію в діжках.

У період перебування Галичини в складі Польщі, а саме у 1919-1939 рр. герб нашого міста не зазнав суттєвих змін, про що свідчать документи тих часів.

Дещо іншим він став при радянській владі. Місто було  тоді великим центром машинобудування,нафтопереробки, хімічної та легкої промисловості, освіти, культури. Саме це вплинуло на герб того періоду. У зеленому полі на срібній розкритій книзі бачимо половину шестерні і полум'я в чаші. Під книгою дев'ять (4-3-2) топок солі. Зелений колір- символ лісів. Затверджений15.09.1967 року рішенням № 515 виконавчого комітету міської ради. Авторами були В.Бабич та А.Левенс.

Сучасний герб Дрогобича затверджений рішенням ІХ сесії міської ради від 22 вересня 1992 року. На синьому тлі, в оздобленому картуші бачимо дев'ять білих топок солі.

Герб знайшов також своє відображення на дрогобицькому прапорі, який був затверджений 25 травня 2001р. рішенням № 585 ХХІІ сесії міської ради третього скликання. Це прямокутне синє полотно зі співвідношенням ширини до довжини 2:3, посередині якого дев'ять білих топок солі у три ряди (4-3-2).

Ми бачимо, як вплинула історія на герб нашого міста. Соляні топки змінювалися діжками і навпаки, змінювались і їхні кольори. Та все ж, вони як символ Дрогобича завжди будуть присутні на його гербі.

 

 

Джерело: Герб королівського вільного міста Дрогобича. В.Садовий

Hosting Ukraine