Найдавнішою і найвизначнішою пам’яткою давнього Дрогобича є костел святого Варфоломея. Засновано костел  привілеєм  Владислава Ягайла 16 грудня 1392 року Божого. В 1398 р. перша римо-католицька парафія міста ввійшла до складу Перемишльської латинської дієцезії. У 1418 р. костелу було надано село Добрівляни.

Вважається, що процес побудови костелу закінчився швидко, позаяк у 1445 році вже було посвячено вівтар Божого Тіла. Трохи раніше, 1437 року Божого фундовано портал Яна Менжика. Позаяк  наприкінці ХV ст.. місто згоріло, довелося відбудовувати його об’єкти. 25 травня 1511 костел посвятив Львівський архієпископ Бернард Вільчек під титулом Вонесіння Найсвятішої Діви Марії, Святого Хреста і Святого Варфоломея.

Дрогобицький костел є однією з найвідоміших пізньосредньовічних готичних пам’яток на українських землях. Вважається, що пам’ятка є подібною (за виглядом і часом побудови) до Львівської латинської катедри. Авторство приписується Пйотру Стехеру і Юрію Схеллеру, представникам Львівської  школи сакральної архітектури. Дрогобицький костел, як менша копія Львівської катедри, не має веж, але,  як Львівська готика, засвідчує приналежність до архітектури шльонсько-моравського пограниччя. Готичні портали Дрогобицького костелу початку ХVІ ст. найцінніші на Русі.

Головний вівтар 1760 р. дерев’яний тривісьний. У головному полі різьблення «Розп’ятий Христос», збоку- Святий Петро і Святий Павло. Як і більшість латинський храмів, Дрогобицький костел має кілька бічних вівтарів. Так, у 1743 р. їх налічувалось 13(Святої Трійці, Святого Францішка, Божої Матері, Божого Тіла, Марії Магдалини, Святої Анни, Святого Антонія, Святого Хреста, Святого Миколая, Святого Яна Хрестителя, Варфоломея).

Будівля костелу тринавна, в плані наближена до квадрату. Вівтар також трипрясловий, замкнутий на три боки восьмигранником. Видовжені готичні вікна в різних частинах споруди надають їй характерної неповторної форми.

Незважаючи на перебудови, костел зберіг свій виразний і готичний тип. Костел має мистецьке оздоблення: пізньоготичні і ренесансні розписи ХV-XVI ст., в тому числі історичного змісту. На стіні західної нави знаходиться багатофігурна сцена «Посвячення костьола архієпископом Бернардом Вільчеком в 1511 р.», під якою зображена сцена «Надання костьолові в Дрогобичі села Добрівляни Володиславом Ягеллом».

До 1944 р. в костелі знходилися чудові ікони, серед яких виділялася «Вознесіння Божої Матері» 1610 р. з давнього вівтаря, роботи Краківського художника Каспра Браховича, учня італійського майстраТомаша Долабелли.

Шедевром оздоблення костела вважається пізьоготичний надгробок Катерини Рамултової 1572 р. авторства Льівського майстра  Себастіана Чешека з інскрипційною таблицею на цоколі. У вікнах вівтаря- вітражі, проектовані майстернею Стефана Матейка 1907-1910 рр. За часів радянської влади ці безцінні вітражі були порозбивані. Цікавим є той факт, що  інколи під стінами костелу можна побачити поляків, які шукали залишки вітражів.

Монархи, котрі змінювали один-одного, обсипали ласками цей костел-фортецю. Якщо необхідним був якийсь ремонт, то кошти одразу знаходили.

Сьогодні костел є однією з центральних споруд нашого міста, яка приваблює багатьох туристів. На початку 90-их років ХХ століття костел переданий римо-католицькій громаді.

Hosting Ukraine