Попередня дерев`яна церква Летні походила з XVIII (чи навіть XVII) ст., ремонтувалася у 1827 р. Перед першою світовою війною добудували захристію. По воєнних знищеннях, завданих боєвими діями у першій світовій, збудована у 1920 р. нова дерев`яна церква, з використанням матеріалу старої. Після другої світової війни постійно діюча. 8.11.2007 оновлену зовні церкву освятили.

 Храм збудований на просторій, рівній ділянці, поблизу вулиці, на правому березі р.Летнянки. На подвір`ї церкви запросто можна будувати ще один великий храм - місце все одно залишиться. Навколо церкви багато старих хрестів з каменю, неодноразово побілених. Я нарахував 13 одиниць + один постамент без хреста. Такий-собі міні музей під відкритим небом. Деякі з них, які раніше стояли в полі і були скинуті радянською владою, місцеві мешканці перенесли біля церкви. Серед хрестів височить сучасна стела з лабрадориту із зображеннями св. княгині Ольги та св. князя Володимира з датою " 988-1988 ", поставлена " з нагоди 1000-ліття хрещення Русі. Благослови Боже вдячних Тобі парафіян с.Летні ".

 Тепер про церкву. Празник у ній святкують двічі: на св. ап. Петра і Павла і св. Дмитра. Будівля чимала за розміром, але за рахунок того, що не дуже висока, сприймається меншою. За конструкцією хрестова у плані, одноверха. Вівтар з обидвох сторін має прибудовані ризниці, причому південну ризницю, очевидно, видовжили під час одного з ремонтів у наш час (в порівнянні з фото 1992 р.). Дахи ризниць суміщені з піддяшшям, яке опоясує церкву. Крім головного входу в бабинець, існують додаткові в північному та південному п`ятигранних крилах нави. Над вхідними дверима піддашшя переходить в дах півкруглої форми, який (над головним входом) підтримують дерев`яні випусти.

 Середхрестя нави, на світловому восьмерику накрите шоломовою банею з ліхтарем і маківкою. Чотири великих маківки на ліхтарях прикрашають гребені дахів бабинця, бічних крил нави та вівтаря. Фігурні випусти вінців зрубів обтесували сокирою, бо не давали якісно покрити вагонкою. На захід від церкви розташована дерев`яна триярусна дзвінниця, накрита наметовим дахом, до якої, на щастя, "євроремонт" (поки що) не дістався. Біля дверей дзвінниці припертий образ Пр.Богородиці намальований на дереві і обрамлений розмальованою художньою різьбою у вигляді двох гілок винограду. Інший образ з намальованим Ісусом з книгою в руці припертий до стіни церкви ліворуч входу в бабинець - його, як і інший зняли перед ремонтом.

 

Джерело: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

 

Hosting Ukraine