Відомо, що в 1507 р. в Летні вже існувало дві парафіяльні церкви. До 1775 р. тут був і василиянський монастир св.Іллі. У 1816 (1818) р. грунтовно відновлена стара, завалена дерев`яна дводільна церква. Рік побудови її невідомий, але, ймовірно, XVII ст.

 В 1901 р. її ще раз перебудували, добудувавши бабинець, розписавши стіни і встановивши новий іконостас. Церква пошкоджена у першій світовій війні і відновлена мешканцями по її закінченні. Після другої світової стояла зачиненою і використовувалася на склад інсектицидів. Після зовнішнього ремонту освячена 7.10.2007.

 Церква розташована при дорозі, на підвищенні, на просторій ділянці з ухилом на південь, оточена деревами. Місцевий мешканець старшого віку розповів, що церкві більше триста років і її перевезли сюди з іншого місця. Раніше вона належала до Меденич. Будівля низька, тризрубна, одноверха. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці. Церква має піддашшя. Над входом у бабинець воно утворює двосхилий дашок. Праворуч і ліворуч дверей висять прикрашені вишитими рушниками образи. Існує додатковий вхід у південній стіні нави. Усі стіни (крім верху нави) вертикально шальовані дошками з лиштвами. Стіни верху нави оббиті дерев`яною вагонкою.

 Наву завершує низький верх пірамідальної форми з одним заломом, увінчаний ліхтарем з маківкою. Після останнього ремонту, як бачите, верх зробили чомусь двоярусним і збільшили маківку, яка тепер виглядає непропорційно. Дахи, звичайно, перекриті металізованою бляхою. За моїми спостереженнями, таким покрівельним матеріалом підчас ремонту сьогодні покривають чи не кожну дерев`яну церкву, адже виробник крім привабливого зовнішнього вигляду гарантує покриттю 50 років (якщо не помиляюсь) без проблем. На південь від церкви стоїть дерев`яна двоярусна дзвінниця, в фундаменті якої з півдня є двері, накрита дахом пірамідальної форми.

 Біля храму розташовані старі могили. Більша половина з них забілені вапном, але на деяких видно написи. Ось найбільша могила, на якій висічений православний хрест, а під ним ледь видний напис: "Тутъ спочиваєтъ нашъ любезнъйшъй отецъ ЮАННЪ НЪМЦОВЪ деканъ Метрицкый парохъ въ Летни *19.І.1830 +14.VII.189(?). Въчная память". На сусідній могилі напис видно краще: "Съ святыми оупокой душъ, дъвыци МАРІИ ІАСЕНИЦКОЙ доньки мъстцевого пароха оупокоившойся дня 21. серпня 1881. Въчная ей память". Ну і на третій могилі таблицю замінили сучасною з написом: "Тут спочиває бувший довголітній парох в селі Летня о. ЮЛІЯН ДУЦЬКО *1880 +1938. Вічная пам`ять".

 

Джерело: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Hosting Ukraine