Льві́вський обласни́й академі́чний

музи́чно-драмати́чний теа́тр ім. Ю́рія Дрого́бича

Директор театру — заслужений діяч мистецтв України Микола Григорович Гнатенко, головний режисер — Олександр Король, головний художник — Ярослав Данилів, головний диригент - Микола Михаць

З історії театру

Драматичний театр у Дрогобичі був заснований після входження західноукраїнських земель до складу УРСР у 1939 році.

Першу трупу театру було укомплектовано з місцевих акторів-аматорів та випускників Київського театрального інституту і Дніпропетровського театрального училища.

Під час війни одна частина акторів лишилася в окупованому німцями Дрогобичі. У липні 1941 року тут почала виходити газета ОУН «Вільне Слово», в якій повідомлялося, що при відділі пропаганди ОУН утворено аматорський драмгурток при УОК (Український окружний комітет). Його силами поставлено вистави «Запорозький клад», «Маруся Богуславка», «Невольник», «Ой, не ходи, Грицю», «Різдвяна ніч», «Сорочинський ярмарок», «Хмари» та інші. В серпні-вересні 1942 року з приєднанням до нього театральних труп з Самбора та Стрия його перейменовано в «Підкарпатський театр» на чолі з Юрієм Шерегієм, колишнім директором театру Карпатської України «Нова сцена». Пізніше театр в Дрогобичі, до складу якого входило майже 200 учасників, очолив режисер Йосип Стадник.

Коли Дрогобич знову опинився під радянською владою, у грудні 1944 року, повертається з евакуації Дрогобицький український музично-драматичний театр імені М. Кропивницького, який об'єднується з місцевою трупою і починає діяти під назвою Дрогобицький обласний музично-драматичний театр.

У перший гастрольний тур дрогобицькі артисти вирушили у 1950 році.

Від 1970 року театр, що зберігав обласний статус і після входження Дрогобицької області до складу Львівської, носив ім'я українського радянського ідеологічно заангажованого драматурга Ярослава Галана.

У радянський період у театрі працювали: Народні артисти УРСР Я. Геляс, М. Андрусенко, В. Конопацький, С. Сміян, драматург В. Сичевський, заслужена артистка В. Варецька та інші.

У 1986–1992 роках головним режисером Львівського обласного українського музично-драматичного театру в Дрогобичі був Ярослав Бабій, що вперше в сучасній Україні інсценізував (спільно з Б. Мельничуком) і поставив спектаклі «Мазепа» та «Сотниківна» за творами Богдана Лепкого.

У незалежній Україні Львівський обласний академічний музично-драматичний театр змінив назву на честь визначного дрогобичанина Юрія Дрогобича (Котермака), першого доктора медицини у Центральній Європі, відтак дістав назву — Львівський обласний музично-драматичний театр імені Юрія Дрогобича.

У 2-й половині 2000-х років тривала довга реконструкція приміщення театру, відтак музично-драматичний театр з Дрогобича давав вистави на виїздах, ставши одним з найактивніших у плані гастролей театральних колективів у цілій державі. Загалом за рік Дрогобицькому театру вдається показувати понад 450 вистав.

Відповідно до постанови колегії Міністерства культури і туризму України від 12 листопада 2009 року за № 11/5, та відповідно до Положення «Про надання статусу Академічного творчим колективам України», затвердженого Указом Президента України від 20 серпня 2001 року за № 644, Міністерством культури та туризму України видано наказ про присвоєння творчому колективу Львівського обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича статусу «академічного», тож надалі відповідно до вищезгаданого наказу дрогобицький театр почав іменуватися як «Львівський академічний обласний музично-драматичний театр імені Юрія Дрогобича». Академічний статус був присвоєний театрові на честь 70-ліття колективу і за здобутки на театральній ниві.

З репертуару

У репертуарі Львівського обласного академічного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича — твори української та світової драматургійної класики, обробки фольклору, сучасні п'єси.

 

Директор театру – заслужений діяч мистецтв України Микола Григороич Гнатенко.

 

 

Джерела: Вікіпедія, Нариси з історії Дрогобича. Л.Тимошенко.

Hosting Ukraine